Logowanie Rejestracja
Płatności internetowe – jak sprawić, by były bezpieczne?

Strona główna Wiadomości Płatności internetowe – jak sprawić, by były bezpieczne? Płatności internetowe – jak sprawić, by były bezpieczne?

Płatności internetowe – jak sprawić, by były bezpieczne?

Obawa o bezpieczeństwo danych, które należy podać w momencie finalizowania zakupów w e-sklepie wybierając płatności drogą internetową wciąż jest najpoważniejszą przeszkodą w zakończeniu transakcji. Klienci boją się, że poufne informacje wyciekną do sieci albo gorzej, przesyłane pieniądze zostaną przechwycone przez cyberprzestępców. W rzeczywistości nie ma się czego obawiać, bo wszelkie operacje, które wykonujemy online są zabezpieczane na kilka sposobów.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 26 listopada 2013
Zobacz więcej:

Podstawą bezpieczeństwa płatności online jest korzystanie z usług sprawdzonych sklepów internetowych, które zwykle oferują więcej niż jedną formę płatności, np. e-przelew, płatność za pobraniem, płatność SMS-em, płatność za pomocą karty kredytowej, płatności w ratach, itp.


- Najlepiej dokonywać płatności z systemem płatności online, czyli serwisem pośredniczącym. W ten sposób nie pozostawiamy naszych danych typu numer karty płatniczej sklepowi internetowemu, a dodatkowo mamy pewność, że korzystamy z usług rzetelnej firmy. Każdy pośrednik musi bowiem posiadać odpowiednie certyfikaty typu licencja Agenta Rozliczeniowego, które cyklicznie należy aktualizować – zauważa Rafał Pasieka, Key Account Manager w FerBuy Polska.


W praktyce wygląda to tak, że w momencie gdy zechcesz zapłacić za produkt lub usługę umieszczoną w koszyku nie podajesz danych na stronie e-sklepu, ale zostajesz przekierowany do serwisu pośredniczącego, z pomocą którego przenosisz się na stronę swojego banku. Dopiero wówczas logujesz się na swój rachunek bankowy.


- Warto pamiętać, że we wszelkich transakcjach bankowych niezbędna jest wcześniejsza identyfikacja klienta, który, aby móc skorzystać ze swoich pieniędzy, musi oprócz hasła i loginu podać także tzw. hasło jednorazowe. Należy je wpisać ze specjalnej karty, którą wystawił bank lub wysłanego przez instytucję SMS-a w pole wyskakujące w momencie zatwierdzania transakcji – dodaje Rafał Pasieka.


Istotne jest, aby nie odpowiadać na maile, których rzekomym adresatem jest bank czy serwis pośredniczący, a także nie łączyć się ze stronami podanymi w formie linku w wiadomości, które, po przejściu na nie, żądają dokonania płatności.


O czym jeszcze powinno się pamiętać, decydując się na płatności internetowe?


Przede wszystkim powinno się korzystać tylko ze sprawdzonego sprzętu komputerowego czy mobilnego, zabezpieczonego programem antywirusowym, a dodatkowo także antyspyware. Należy unikać robienia zakupów za pośrednictwem lokalnych sieci bezprzewodowych, czyli np. hot spotów oraz w miejscach publicznych, np. kawiarenkach internetowych. Ważne jest, aby zweryfikować informacje o sklepie. Sprawdzić, czy na jego stronie WWW znajdują się dane kontaktowe oraz numer NIP, REGON i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Można upewnić się, np. z pomocą map Google, czy sklep faktycznie znajduje się pod podanym adresem. Warto też przejrzeć opinie na jego temat np. na formach internetowych czy w porównywarkach cen.


Niezbędne jest upewnienie się, że połączenie internetowe jest szyfrowane. W pasku przy adresie strony powinna znajdować się zielona kłódka, a adres musi zaczynać się od https://, a nie http://. Warto również ustawić limit dziennych transakcji z użyciem karty płatniczej.


Należy tez pamiętać, że dość popularne rozwiązanie jakim jest płatność za pobraniem, czyli płatność w momencie odbierania przesyłki od kuriera mylnie postrzegane jest jako sposób zmniejszający ryzyko płacenia za towar, który nie spełnia naszych oczekiwań. W rzeczywistości kurier najpierw pobiera gotówkę, a dopiero potem można rozpakować paczkę i gdy mamy zastrzeżenia co do zawartości przesyłki, możemy spisać protokół oraz odesłać towar. To wiąże się z tym, że i tak będziemy czekać na zwrot gotówki. Bezpieczniejszym sposobem sfinalizowania zakupu są płatności odroczone, które pozwalają najpierw odpakować i sprawdzić towar, a dopiero potem zapłacić za niego. Nie musimy też dokonywać wpłaty od razu, ale mamy na to pewien okres czasu (np. 14 dni) lub, po opłaceniu części wartości transakcji, resztę kwoty możemy rozłożyć na miesięczne raty. Takie rozwiązanie proponuje np. FerBuy.

 

Sylwia Stwora

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Płatności internetowe – jak sprawić, by były bezpieczne?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.