Logowanie Rejestracja
PiS kontra lichwa

Strona główna Wiadomości PiS kontra lichwa PiS kontra lichwa

PiS kontra lichwa

Prawo i Sprawiedliwość chce znowelizować ustawę o kredycie konsumenckim i kodeksie wykroczeń, wprowadzając górny limit wszystkich kosztów kredytu, jednak bez uwzględniania odsetek. Miałby on wynosić 44 proc. w skali roku. Celem proponowanych przez partię przepisów antylichwiarskich jest zapobieganie nadmiernemu zadłużaniu się Polaków.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 5 sierpnia 2013
Zobacz więcej:

Maksymalny pułap wszystkich kosztów zobowiązania związanych z różnego rodzaju opłatami i marżami, ale bez kosztów wynikających z odsetek, miałby stanowić sumę 5 proc. całkowitej kwoty kredytu oraz 0,75 proc. całkowitej kwoty świadczenia za każde 7 dni realizowanej umowy. Jednocześnie w projekcie nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim i kodeksie wykroczeń znalazł się zapis o łącznej wartości kosztów związanych z udzielanym świadczeniem, ale uwzględniający już naliczane odsetki. Ten limit miałby wynosić 60 proc. wartości zaciągniętego kredytu. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Każdy podmiot, który dopuściłby się naruszenia przepisów musiałby liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiedzialności karnej i cywilnej, w formie grzywny lub aresztu.

 

 

 


Wprowadzając przepisy antylichwiarskie posłowie chcą walczyć z wysokimi kosztami, jakie ponoszą osoby zadłużające się w firmach z sektora pozabankowego. Wraz z niedoinformowaniem i złą kalkulacją własnych, faktycznych możliwości finansowych, kredytobiorca może wpaść w pułapkę kumulacji zobowiązań i doprowadzić do tzw. spirali zadłużenia.

 

Porównanie pożyczek


Przepisy antylichwiarskie zaproponowane przez PiS to kolejna poselska cegiełka dołożona do toczącej się wojny z lichwą. Wcześniej do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i niektórych innych ustaw autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zakłada on m.in. publikowanie ostrzeżeń publicznych o parabankach w internecie, radiu i telewizji, zamieszczanie w przekazach reklamowych jednoznacznych informacji dotyczących kredytu pod karą 5 tys. zł za nieprzestrzeganie tego obowiązku oraz ujednolicenie zasad badania zdolności kredytowej na rynku finansowym.

 

Sylwia Stwora


   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.