Logowanie Rejestracja
Oszczędności w banku. Kto je po Tobie odziedziczy?

Strona główna Wiadomości Oszczędności w banku. Kto je po Tobie odziedziczy? Oszczędności w banku. Kto je po Tobie odziedziczy?

Oszczędności w banku. Kto je po Tobie odziedziczy?

Przypadków losowych nie da się przewidzieć. Warto wiedzieć, kto odziedziczy zgromadzone przez nas w bankach oszczędności w sytuacji nagłej śmierci, która uniemożliwi rozdysponowanie zdeponowanych środków według  własnego uznania.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 8 listopada 2012
Zobacz więcej:

Jeśli posiadasz pewne aktywa na koncie osobistym, koncie oszczędnościowym czy lokacie terminowej, a nie zdążyłeś spisać testamentu, zostają one rozporządzone drogą ustawową. Podobnie jest w przypadku jednostek funduszy inwestycyjnych. Oznacza to, że trafią one do tzw. masy spadkowej, czyli zostaną podzielone między osobami dziedziczącymi. W pierwszej kolejności będzie to Twój małżonek oraz dzieci. Nie miałeś potomstwa?

 

Depozyty przejdą na małżonka, rodziców i rodzeństwo. Kolejni na liście są wnukowie, siostrzeńcy, bratankowie, dziadkowie i wujostwo. Jeśli nie posiadałeś rodziny Twoje inwestycje i oszczędności odziedziczy gmina, w której mieszkałeś. Nie stanie się tak, gdy wcześniej złożysz w swoim banku tzw. zapis bankowy, czyli dyspozycję wypłacenia środków konkretnym osobom z rodziny. Jednak suma takiego zapisu nie może być wyższa niż dwudziestokrotność średniej pensji krajowej (ok. 75 tys. zł). Możesz wydać kilka dyspozycji. Nie ma limitu osób czy banków, w których to uczynisz, ale musisz pamiętać, że łączna wartość przekazywanych pieniędzy nie może przekroczyć wskazanego sumy. Taki zapis jest o tyle korzystny dla osób w nim zawartych, że nie będą one musiały przeprowadzać sprawy spadkowej, co przekłada się na szybszy dostęp do Twoich zasobów.

 


Oszczędności mogą posłużyć do pokrycia kosztów pogrzebu. W tym przypadku osoba, która okaże w banku wszelkie rachunki poświadczające faktyczne sumy poniesione w związku z pochówkiem otrzyma ich zwrot z Twojego rachunku. Jednak warto pamiętać, że prawo bankowe przewiduje zwrot poniesionego wydatku „w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku”. Wyklucza to wystawne ceremonie.

 


Kwota ta nie wlicza się do spadku, podobnie jak aktywa zgromadzone na polisolokatach i polisach inwestycyjnych, które trafią do uposażonego. To osoba, którą wyznaczyłeś przy podpisywaniu umowy z instytucją finansową jako tą, która w przypadku Twojej śmierci otrzyma dane pieniądze. Tu nie ma limitów odnośnie kwot, czy pokrewieństwa. Jeśli nie podjąłeś takiej decyzji wówczas prawo do środków mają kolejno małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, itd. 

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Oszczędności w banku. Kto je po Tobie odziedziczy?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.