Logowanie Rejestracja
Ostre cięcie stóp procentowych. Kredytobiorcy będą mieć jeszcze lżej

Strona główna Wiadomości Ostre cięcie stóp procentowych. Kredytobiorcy będą mieć jeszcze lżej Ostre cięcie stóp procentowych. Kredytobiorcy będą mieć jeszcze lżej

Ostre cięcie stóp procentowych. Kredytobiorcy będą mieć jeszcze lżej

Aż o 50 punktów bazowych Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, co jest najniższym wynikiem w 14-letniej historii funkcjonowania organu decyzyjnego. Marcowa decyzja RPP oznacza jeszcze większe ulgi dla portfeli kredytobiorców.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 7 marca 2013
Zobacz więcej:

Piąta z kolei obniżka stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego doprowadziła stopę referencyjną do poziomu 3,25 proc., lombardową – 4,75 proc., depozytową – 1,75 proc., a stopę redyskonta weksli – 3,5 proc. Łącznie od listopada 2012 roku stopy spadły o 1,5 pkt. proc. i są najniższe od 1998 roku.


Postępujący proces łagodzenie polityki pieniężnej to dobra wiadomość dla kredytobiorców, zwłaszcza osób posiadających zobowiązania hipoteczne w złotych. Tym bardziej, że również stawka WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku) jest coraz niższa. W przeciągu sześciu miesięcy WIBOR 3M spadł z poziomu 5,12 proc. do 3,71 proc. (dane z 6 marca).

 

 


W praktyce oznacza to, że wysokość spłacanych co miesiąc rat będzie niższa o 30 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia. Przykładowo osoba, która zaciągnęła zobowiązanie w wysokości 300 tys. zł na 30 lat przy marży na poziomie 1,15 proc. będzie płacić teraz o 235 zł mniej miesięcznie w porównaniu z sierpniem zeszłego roku. Należy jednak pamiętać, że banki w różnym czasie aktualizują oprocentowanie kredytów, a najwcześniej nastąpi to w kwietniu i maju.


Ulga będzie też odczuwalna w zakresie oprocentowania kredytów i kart kredytowych, które spadnie do poziomu maksymalnie 19 proc., gdyż zgodnie z ustawą antylichwiarską nie może być ono wyższe niż 4-krotność aktualnej stopy lombardowej.


Obniżka stóp procentowych niesie za sobą również negatywne zmiany, które dotyczą oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Tendencja spadkowa tej wartości utrzyma się, co oznacza, że coraz mniej będzie można zarobić na deponowanych oszczędnościach. Produkty z wysokim oprocentowaniem staną się wyjątkiem na rynku finansowym. Przykładowo w Meritum Bank deponując 5 tys. zł na 3 miesiące na Pierwszej Lokacie możemy liczyć na oprocentowanie 6 proc., a już na Meritum zysku w internecie na 5 proc. Z kolei lokaty długoterminowe - 6 i 12 miesięczne, są oprocentowane średnio na odpowiednio 4,15 proc. i 4,32 proc.


RPP zapowiedziała, że będzie działać w oparciu o zasadę „wait and see”, ale nie wyklucza powrotu do cyklu cięć stóp procentowych.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: iza Dodano: 14 marca 2013

no i elegancko! cieszę się,bo w końcu będę mogła spłacić pewne długi i zacząć z czystą kartą. zresztą getin ma tak dobre warunki kredytów gotówkowych że szkoda by było w tym momencie nie skorzystać.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Ostre cięcie stóp procentowych. Kredytobiorcy będą mieć jeszcze lżej

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.