Logowanie Rejestracja
Od stycznia płacenie kartami będzie tańsze

Strona główna Wiadomości Od stycznia płacenie kartami będzie tańsze Od stycznia płacenie kartami będzie tańsze

Od stycznia płacenie kartami będzie tańsze

Dwie największe organizacje kartowe obniżą stawki interchange. MasterCard zapowiedział swoją decyzję już w maju. Teraz na zmniejszenie opłat od transakcji bezgotówkowych zdecydowała się również Visa. Płacenie kartą będzie tańsze już od początku stycznia 2013 roku.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 17 września 2012
Zobacz więcej:

Zapewnienie o obniżeniu opłat przez dwie największe instytucje, których karty stanowią łącznie ponad 90 proc. wszystkich tego typu środków płatniczych to ulga dla osób prowadzących punkty handlowo-usługowe, w których akceptuje się płatności bezgotówkowe. To również dobry znak dla konsumentów, którzy często pośrednio ponosili konsekwencje wysokich opłat płacąc więcej za towary i usługi. Obecnie w Polsce mamy najwyższe prowizje za transakcje opłacane kartami, które wynoszą 1,6 proc. i ponad dwukrotnie przewyższają średnią unijną.Nad obniżeniem tej kwestii długo obradował zespół roboczy do spraw interchange powołany przez narodowy Bank Polski. MasterCard nie uczestniczył w pracach, ale w maju zapowiedział, że od początku 2013 roku obniży stawki na kartach debetowych Maestro do poziomu 0,8 – 1,11 proc. Jak wiemy próba wypracowania kompromisu zakończyła się fiaskiem, a NBP stwierdził, że obniżkę należy wprowadzić ustawowo.Jednak Visa nie zamierzała czekać na wdrożenie przepisów i zadeklarowała wczoraj, że wprowadzi nowe prowizje, podobnie jak MasterCard – od przyszłego roku. Obniżka będzie dotyczyła wszystkich kart wydanych klientom indywidualnym. Stawki będą w dużej mierze zależna od kwoty transakcji i wyniosą od 0,9 do 103 proc. Przedstawiciele Visa podkreślają, że ich harmonogram obniżek jest zbliżony do propozycji NBP.Obniżenie opłat interchange ma kluczowe znaczenia dla rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. Bardzo cenimy sobie dostęp do nowych technologii, jak np. płatności zbliżeniowe, jednak dla wielu osób przeszkodą jest niewystarczająca liczba punktów, które umożliwiają dokonanie transakcji przy pomocy karty, co w dużej mierze jest spowodowane wysokimi stawkami opłat kartowych.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: gość Dodano: 18 września 2012

no proszę,czyli jednak się zdecydowali. nie jestem specjalną fanką takich nowości ale na pewno jest to wygodne i takie są teraz tendencje.mi wystarcza za to karta debetowa z getinu, bo dzięki niej płacę za benzynę tylko 4,99 za litr.
Hakerzy zaatakowali mBank
Zobacz następny artykuł:
Hakerzy zaatakowali mBank
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.