Logowanie Rejestracja
Obniżka stóp procentowych i spadający WIBOR, a kiedy niższe raty kredytów?

Strona główna Wiadomości Obniżka stóp procentowych i spadający WIBOR, a kiedy niższe raty kredytów? Obniżka stóp procentowych i spadający WIBOR, a kiedy niższe raty kredytów?

Obniżka stóp procentowych i spadający WIBOR, a kiedy niższe raty kredytów?

Po raz drugi w tym roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Od sierpnia obserwujemy również regularny spadek stawki WIBOR. Mimo, że wysokość miesięcznej raty spłacanego kredytu w złotówkach spadła nawet o 7 proc., to nie wszyscy kredytobiorcy od razu odczują ulgę w spłacanych zobowiązaniach. Uzależnione jest to od częstotliwości aktualizowania przez banki wysokości oprocentowania.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 grudnia 2012
Zobacz więcej:

Grudniowe postanowienie RPP niesie za sobą spadek stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego z poziomu 4,5 do 4,25 procent w skali roku, stopy lombardowej – z 6 do 5,75 procent, stopy depozytowej z 3 do 2,75 procent, natomiast redyskonta weksli z 4,75 do 4,5 procent. Jak podkreśla Marek Belka, prezesa NBP, Rada będzie kontynuować łagodzenie polityki pieniężnej, co może oznaczać, że w styczniu dojdzie do kolejnych obniżek.

 


Tendencja spadkowa dotyczy również stawki WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku), która w sierpniu wynosiła 5,13 proc., a obecnie kształtuje się na poziomie 4,43 proc. Według notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA – Forward Rate Agreement) kolejne miesiące przyniosą dalsze obniżki WIBOR, który latem 2013 roku może osiągnąć wartość nawet 3,2 proc.

 


Powyższe zmiany niosą za sobą ulgi dla kredytobiorców, którzy mogą liczyć na coraz niższe raty comiesięcznego zobowiązania. Jednak nie w takim samym tempie. Wszystko uzależnione jest od częstotliwości dokonywania aktualizacji stawki WIBOR w poszczególnych placówkach.

 


Najszybciej ulgę odczują klienci banków stosujących WIBOR 3M, czyli zmieniany co 3 miesiące. Jako pierwsi z niższych rat będą się cieszyć kredytobiorcy Getin Banku, który 5 grudnia zmienił swoje tabele oprocentowania. Między 22 a 27 grudnia zrobią to Credit Agricole, Deutsche Bank i Eurobank. 31 grudnia nowe stawki zaczną obowiązywać w Millenium, a dzień później w BPS i SGB. W Banku Pocztowym i Alior Banku zmiana WIBOR na kolejne trzy miesiące nastąpi 17 stycznia 2013 roku, 18 stycznia w Banku Pocztowym, a 19 stycznia w mBanku, MultiBanku, Nordea Banku i PKO. Najdłużej na aktualizację poczekają osoby posiadające kredyt w Kredyt Banku, gdzie zmiana stawki WIBOR 3M nastąpi w połowie marca przyszłego roku.

 


Z kolei klienci banków korzystających z WIBOR 6M (Bank BGŻ, ING Bank Śląski i Invest-Bank) nowe stawki poznają w kwietniu lub maju 2013 roku. Ten rodzaj WIBOR stosuje również BOŚ Bank, który zaktualizuje swoje tabele już w pierwszej połowie lutego przyszłego roku. Najdłużej na obniżenie rat spłacanego zobowiązania, bo aż do 19 listopada 2013 roku, poczekają osoby, które zaciągały kredyt w Banku BGŻ z opcją WIBOR 1Y, czyli stawką jednoroczną.

 


Spadek WIBOR oraz obniżka stóp procentowych niosą za sobą ryzyko, że banki w poszukiwaniu zysków będą kontynuowały podwyżki marż na zaciągnięte zadłużenia.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Obniżka stóp procentowych i spadający WIBOR, a kiedy niższe raty kredytów?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.