Logowanie Rejestracja
Nowy rok przynosi poważne zmiany w zakresie kredytów hipotecznych

Strona główna Wiadomości Nowy rok przynosi poważne zmiany w zakresie kredytów hipotecznych Nowy rok przynosi poważne zmiany w zakresie kredytów hipotecznych

Nowy rok przynosi poważne zmiany w zakresie kredytów hipotecznych

Nowa Rekomendacja S z jednej strony zaostrza wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców ubiegających się kredyt hipoteczny. Od dzisiaj osoby, które myślą o zakupie mieszkania lub domu z pomocą banku muszą posiadać 5 procent wartości nabywanej nieruchomości. Z drugiej strony dzięki łagodniejszym kryteriom zdolność kredytowa w Polsce może wzrosnąć o nawet 7 proc.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 2 stycznia 2014
Zobacz więcej:

 

Zgodnie z założeniami Rekomendacji S obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku z rynku zniknęły kredyty hipoteczne obejmujące 100 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Od teraz banki udzielają zobowiązań na nie więcej niż 95 proc. danej ceny, co oznacza, że składając wniosek o pieniądze na sfinansowanie własnego M trzeba mieć co najmniej 5 proc. jego wartości. Przykładowo, jeśli będzie nam potrzebne 300 tys. zł, sami będziemy musieli dysponować 15 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze środki na inne opłaty. W 2015 roku wysokość wkładu własnego wzrośnie do 10 proc., rok później do 15 proc., a w 2017 roku nie będzie można zaciągnąć kredytu, jeśli na start nie będzie posiadało się 20 proc. wartości domu lub mieszkania. Wysokość tego parametru będzie można obniżyć poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości i kredytu.

 

 


Ograniczenie zostało też narzucone na kredyty walutowe. Od nowego roku tego typu zobowiązania będą dostępne jedynie dla osób zarabiających w danej walucie.


Obok ostrzejszych wymagań wobec potencjalnych kredytobiorców, Rekomendacja S zawiera też kilka łagodniejszych warunków. Na korzyść osób ubiegających się o zobowiązanie na zakup własnego M można zapisać wydłużenie okresu obliczania zdolności kredytowej z 25 do 30 lat. Ta zmiana może zaowocować wzrostem zdolności o 5-7 proc. Na plus może wyjść także skrócenie okresu kredytowania do maksymalnie 25 lat. Często kredytobiorcy spłacali zobowiązanie hipoteczne nawet przez 50 lat, bo np. wydłużali czas uregulowania należności. Wprawdzie co miesiąc płacili niższe raty, ale równocześnie generowali wyższe odsetki, co w efekcie nie było dla nich korzystne.

 

Sylwia Stwora

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: figa Dodano: 5 stycznia 2014

jak ja się cieszę, że mi się udało dostać kredyt hipoteczny przed nowym rokiem.. serio, bez wkładu własnego, do tego w skoku chmielewskiego więc na świetnych warunkach.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Nowy rok przynosi poważne zmiany w zakresie kredytów hipotecznych

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.