Logowanie Rejestracja
Nowości w BIK

Strona główna Wiadomości Nowości w BIK Nowości w BIK

Nowości w BIK

Nowy serwis internetowy umożliwiający kontrolowanie na bieżąco własnej historii kredytowej wraz z alertami sms z monitoringiem własnych danych w Biurze Informacji Kredytowej lub informacjami o próbach wyłudzenia pieniędzy na nasze nazwisko. Do tego trzy pakiety – dwa odpłatne oraz jeden darmowy, i możliwość otrzymania 12 raportów on-line w roku. Zmiany przygotowane przez BIK mają na celu nie tylko szybkie sprawdzenie, czy mamy zielone światło na zaciągnięcie zobowiązania w banku lub SKOK-u, ale również poprawę wizerunku instytucji, postrzeganej jako zmora kredytobiorców.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 27 maja 2013
Zobacz więcej:

Przed zaciągnięciem kredytu, w celu weryfikacji negatywnej decyzji podczas wnioskowania o przyznanie zobowiązania na sfinansowanie np. zakupu samochodu czy nieruchomości lub dla sprawdzenia wysokości zaległej kwoty spłaty. To najczęstsze sytuacje, które skłaniają nas do sięgnięcia po raport Biura Informacji Kredytowej. Swoją historię kredytową sprawdzamy również ponieważ chcemy mieć pełną kontrolę regulowanego świadczenia lub upewnić się, czy osoba, która uzyskała kredyt z naszym poręczeniem dotrzymuje terminów spłaty zawartych w umowie. Czasem kieruje nami także czysta ciekawość. W ubiegłym roku z powyższych powodów pobieraliśmy przeciętnie 8 tys. raportów w miesiącu, z czego połowa z nas wybierała opcję bezpłatną, a co druga osoba wydawała 30-35 zł.


Wprowadzenie nowości abonamentowych oraz nowego serwisu internetowego mają podnieść te statystyki. Teraz pełna historia kredytowa jest dostępna przez intenet w pakiecie Monitoring za 99 zł, Ochrona za 49 zł oraz bezpłatnym Minimalnym, zawierający Informację Ustawową, który można zamówić dwa razy w roku (co 6 miesięcy).

W ramach najdroższego abonamentu otrzymujemy dostęp do 12 raportów BIK w ciągu roku z oceną punktową oraz powiadomieniami sms w momencie wpłynięcia do Biura informacji o zaległości w spłacie zobowiązania (również poręczonego przez Ciebie kredytu, jeśli opóźnienie przekracza 180 dni i jest wyższe niż 200 zł). Biorąc pod uwagę to, że w 2012 roku mieliśmy do czynienia z prawie 6 tys. prób wyłudzenia kredytów na cudze dokumenty tożsamości opiewające na łączną kwotę 300 mln zł, a w I kwartale tego roku było ich już 1362 o wartości prawie 64 mln zł, zawarty pakiecie Alert Strażnik Kredytu, jest praktycznym rozwiązaniem. Płacąc 99 zł będziesz mógł również śledzić poprawność danych trafiających do BIK. Ponadto dzięki Profilowi Kredytowemu Mini uzyskasz dane odnośnie liczby wszystkich swoich kredytów oraz dowiesz się, ile razy instytucje finansowe w ciągu ostatniego roku sprawdzały twoją historię w BIK.

Pakiet Ochrona oprócz Informacji Ustawowej, czyli danych udostępnianych za podstawie Ustawy o ochronie danych osobowych, daje Ci możliwość sprawdzenia, czy można dla Ciebie wyliczyć ocenę punktową oraz ochronę w postaci alertu sms lub e-mail Strażnik Kredytu, a także dostęp do Profilu Kredytowego Mini.


Modernizację przeszedł też sam raport, który został maksymalnie uproszczony i skrócony. Przykładowo historia spłat ma formę sygnalizatorów świetlnych. Zielone światło oznacza, że jesteśmy rzetelnymi klientami na czas regulującymi wszelkie należności, a pomarańczowe ostrzega, że przekroczyliśmy termin regulowania należności o nie więcej niż 30 dni. Czerwona barwa mówi o opóźnieniu rzędu 30-60 dni.


Warto podkreślić, że w BIK znajdują się nie tylko informacje o naszych zaległościach, ale również o terminowym spłacaniu zobowiązań wobec banków i SKOK-ów, co pozwala nam budować pozytywną historię kredytową oraz zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego, a także daje dodatkowe profity w postaci np. niższego oprocentowania.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.