Logowanie Rejestracja
Nowe wytyczne fakturowania w 2015 roku

Strona główna Wiadomości Nowe wytyczne fakturowania w 2015 roku Nowe wytyczne fakturowania w 2015 roku

Nowe wytyczne fakturowania w 2015 roku

Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego w życie weszły kolejne zmiany w przepisach podatkowych. Nowe regulacje swoim zasięgiem objęły głównie usługi nadawcze, elektroniczne i telekomunikacyjne. Jak wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Poniżej przedstawiamy najważniejsze założenia.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 luty 2015
Zobacz więcej:

 

Głównym czynnikiem determinującym zmiany w regulacjach finansowych na 2015 rok jest zmiana w Dyrektywie VAT, z założenia harmonizującej system podatku od wartości dodanej. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem najnowsza inicjatywa Wspólnoty Europejskiej wymusza na wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej konieczność wprowadzenia zmian w przepisach w części dotyczącej procedur składania zeznań podatkowych podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz fakturowania usług.

 

Zgodnie z pierwszą reorientacją osoby prawne będą musiały składać swoje zeznania za pośrednictwem kanałów komunikacji elektronicznej. Znowelizowane zasady, dołączone do treści  art. 27 ust. 1. są wynikiem gwałtownego przyspieszenia rozwoju przesyłania dokumentów podatkowych w tej właśnie formie. Wprowadzone rozporządzenie wychodzi w ten sposób naprzeciw nieuniknionym zmianom zakładającym przejście na wirtualny system wymiany informacji podatkowych w państwowych resortach finansowych oraz prywatnych sektorach gospodarki wolnorynkowej krajów objętych przyjętą rezolucją.

 

Kolejną nowością, która wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2015 roku jest dodanie do załącznika nr 11 ustawy o VAT w ramach internetowej rejestracji transakcji między firmami a ich kontrahentami, nowych pozycji (28a, 28b oraz 28c) tj. telefony komórkowe (w tym smartfony), przenośne urządzenia mobilne i komputery tj. tablety, notebooki, laptopy, palmtopy, minibooki, netbooki, które z roku na rok cieszą się co raz większą popularnością w przepływie dokumentów podatkowych w operacjach podmiotów gospodarczych. Jest to bardzo ważna informacji zwłaszcza dla tych osób, które korzystają z aplikacji obsługiwanych przez wyżej wymienione urządzenia np. E-fakturomat.

 

W nowym roku podatkowym zmiany obejmą również przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne bądź elektroniczne. Inwestorzy działający na terenie Unii Europejskiej, współpracujący z  osobami prywatnymi będą zobowiązani do opodatkowania prowadzonych operacji krajową stawką podatku VAT, najczęściej wynoszącą 23 %. Wystawiona w tym przypadku faktura VAT nie będzie się zatem niczym wyróżniać na tle dokumentu wystawionego w obrocie krajowym.

 

Z kolei  w kwestiach formalnych wystawiania faktur (w tym dokumentacji elektronicznej) na sprzedawcy będzie ciążył obowiązek zastosowania stawki podatku VAT, właściwej dla kraju przeznaczenia danego towaru lub usługi. Co to oznacza w praktyce?

 

Wszyscy podatnicy funkcjonujący w takiej formie obiegu podatkowego będą musieli – co do zasady - fakturować zgodnie z zasadami obowiązującymi w krajach nabywcy. Dla każdego przedsiębiorcy korzystającego ze szczególnej formy rozliczeń podatku VAT regulacja ta oznacza ponadto wymóg wprowadzenia nowego programu do wystawiania faktur, implementującego powyższe zastosowania w ramach międzykrajowych ordynacji podatkowych.

 

Wśród innych nowości możemy także wymienić zniesienie obowiązku potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego podatnika czynnego lub zwolnionego do celów VAT. Pamiętajmy, że takiemu potwierdzeniu towarzyszyła zwykle konieczność uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170 zł.

 

Osoby otwierające nową działalność będą mogły w ten sposób jeszcze bardziej ograniczyć koszty. Warto zauważyć, że oprócz sprawdzonych form redukcji kosztów przy pomocy dokumentacji elektronicznej jest to kolejny ukłon w stronę polskich przedsiębiorców.

 

W celu sprawnego zaadaptowania wyżej opisanych zmian w swoim przedsiębiorstwie niezbędne okaże się posiadanie specjalnego, stale aktualizowanego oprogramowania księgowego. Tylko wtedy będziemy mogli na bieżąco obserwować zachodzące zmiany, co z pewnością usprawni procesy zarządzające w naszej firmie, przyczyniającej się przy tym do podniesienia efektywności rynkowej i wzrostu udziału w gospodarce krajowej i europejskiej- przekonuje Bartłomiej Woźniak, Kierownik Projektu eFakturomat.

 

Efakturomat to narzędzie, które z pewnością usprawni mechanizm działania niejednej firmy. Jego przejrzysty i w pełni responsywny interfejs to doskonały przykład na to, jak w szybki i łatwy sposób pozbawić się wielu zbędnych formalności , które tylko spowalniają przedsiębiorcę i jego pracowników. Każdy, kto zdecyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania już na zawsze będzie mógł zapomnieć o błędach pojawiających się w wypełnianiu tradycyjnych faktur czy kolejkach w punkcie obsługi w celu skorygowania pomyłki. Niewątpliwą zaletą eFakturomatu jest również całkowita mobilność, czyli możliwość instalacji naszego indywidualnego systemu na wielu urządzeniach przenośnych, z których korzystamy niemalże codziennie.

 

Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej www.e-fakturomat.pl lub pod numerem telefonu 503 401 001.

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

 

Realizowane przez ITEZONE.PL Sp. z o.o., które otrzymało dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania POIG 8.1

 

Tytuł projektu:

"E-Fakturomat - praktyczne narzędzie dla sieci handlowych i agencji badania rynku i opinii."

 

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 5)

Autor: baron Dodano: 20 marca 2015

Mój księgowy ciągle mnie namawia do przejścia na efaktury z efakturomatu. Chyba w końcu go posłucham:-)

Autor: wasyl Dodano: 20 marca 2015

Od kiedy mam swoją firme wkurzało mnie czekanie na wystawienie faktur. Czasem ich zapominałem albo gubiłem te papiery. Efakuromat chyba mi pomoże.

Autor: mano negro Dodano: 20 marca 2015

Tyle kapitalnych funkcji w jednym efakturomacie!! Nie mogę się doczekać aż go wypróbuję.

Autor: Marian Dodano: 20 marca 2015

To wspaniale że takie rozwiązanie jak efakturomat pl powstało. Może przyniesie kres metrom bieżącym papierów, które gromadzą się w każdej firmie.

Autor: Marian Dodano: 20 marca 2015

To wspaniale że takie rozwiązanie jak efakturomat pl powstało. Może przyniesie kres metrom bieżącym papierów, które gromadzą się w każdej firmie.
Spada kurs franka szwajcarskiego
Zobacz następny artykuł:
Spada kurs franka szwajcarskiego
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.