Logowanie Rejestracja
Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Strona główna Wiadomości Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Czwarta w tym roku, a szósta od listopada 2012 roku obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej znacząco poprawiła sytuację kredytobiorców. Jednocześnie zmiany, jakie niesie za sobą znowelizowana Rekomendacja S sprawiają, że coraz mniej banków udostępnia zobowiązania na 100 proc. wartości nieruchomości.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 16 maja 2013
Zobacz więcej:

Podsumowując pierwsze półrocze 2013 roku można powiedzieć, że na rynku kredytów hipotecznych zaszły dwie istotne zmiany. Pierwsza, korzystna dla osób, które zaciągnęły już zobowiązanie lub noszą się z tym zamiarem, wiąże się z łagodzeniem polityki finansowej. Z początkiem maja RPP wznowiła cięcie stóp procentowych, obniżając je o kolejne 25 pkt. bazowych w stosunku do marca. W sumie w przeciągu ostatnich siedmiu miesięcy cięcie wyniosło 175 pkt. bazowych. Dodatkowo mamy do czynienia z najniższą odnotowaną dotychczas stawką WIBOR (oprocentowanie kredytów na rynku finansowym w Polsce) na rynku. Od września ubiegłego roku WIBOR 3M spadł o ponad 2 proc. - z 5,12 do 2,93 proc. (dane 13 maj 2013).- To wpływa na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dostęp do produktów jest większy, klienci mają wyższą zdolność kredytową i mogą zaciągać wyższe zobowiązania. Śmiało można powiedzieć, że obecnie mamy dobry okres na zaciąganie kredytów w polskiej walucie – podkreśla Rafał Tomkowicz, dyrektor zarządzający Sfera-Finansow.pl.


Na cenę zobowiązania wpływają dwa czynniki – zmienne oprocentowanie, które jest zależne od stawki WIBOR oraz marża, mająca przez cały okres kredytowania stały charakter. Od początku tego roku wynosi ona przeciętnie 1,5 proc.


- Marża jest nieco niższa niż w ubiegłym roku, co przekłada się na bardziej atrakcyjne warunki kredytu hipotecznego – zauważa Rafał Tomkowicz. - Musimy jednak liczyć się z tym stawka WIBOR w najbliższym czasie może pójść lekko w górę i tym samym, że oprocentowanie zaciągniętego przez nas zobowiązania nieco się zwiększy. Ponieważ ma to przełożenie na cały okres kredytowania, nie musimy aż tak mocno patrzeć na ten czynnik zaciągania zobowiązania - dodaje.


Druga istotna zmiana dotyczy nowelizacji Rekomendacji S i jest już mniej korzystna dla potencjalnych kredytobiorców. Po modyfikacji dokumentu, który zakłada, że od 2014 roku przy zaciąganiu zobowiązania hipotecznego będzie trzeba posiadać 10 proc. wkładu własnego, banki wycofują się z ofert kredytu pozwalającego na pełne sfinansowanie nieruchomości. Jeszcze w 2012 roku 18 instytucji udzielało zobowiązań na 100 procent wartości nieruchomości. Według ostatniego zestawienia Strefa-Finansow.pl, obecnie jedynie z pomocą 13 banków możemy w pełni sfinansować zakup wybranego mieszkania lub domu. Pozostałe dostępne na rynku oferty wymagają posiadania oszczędności rzędu 10 lub 20 proc. wartości wybranego lokalu.


- Banki, biorąc pod uwagę wysokie ryzyko na rynku nieruchomości, niechętnie udzielają kredytów hipotecznych. Mocniej przyglądają się aktualnej sytuacji finansowej klientów, ich dochodom. Badają więcej danych i czynników, które zostały lekko rozhulane w latach 2008-2009, kiedy mieliśmy do czynienia z hossą na rynku tego typu zobowiązań. Wówczas instytucje finansowe udzielały kredytów na wartość nawet 130 proc., co w chwili obecnej przy tendencji spadkowej cen nieruchomości, nie jest dla nich dobrym zabezpieczeniem zobowiązania udzielanego klientowi – wyjaśnia dyrektor zarządzający Sfera-Finansow.pl.

 


W porównaniu z 2011 rokiem wartość zobowiązań hipotecznych w ubiegłym roku spadła o 15 proc.


Materiał został przygotowany przy współpracy z PolishProperty.eu, portalem zajmującym się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej. PolishProperty.eu doradza, oferuje pośrednictwo w transakcjach oraz w uzyskaniu kredytów hipotecznych, a także publikuje aktualne informacje z rynku mieszkaniowego oraz porady ekspertów.

 

 


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.