Logowanie Rejestracja
Niższa rata kredytu hipotecznego – jak ją uzyskać?

Strona główna Wiadomości Niższa rata kredytu hipotecznego – jak ją uzyskać? Niższa rata kredytu hipotecznego – jak ją uzyskać?

Niższa rata kredytu hipotecznego – jak ją uzyskać?

Warunki, które narzuca nam umowa kredytowa teoretycznie mają obejmować cały okres spłaty zobowiązania zaciągniętego na potrzeby zakupu własnego M. W praktyce wymagania związane z wieloletnim kredytem hipotecznym mogą być na tyle elastyczne, że comiesięczny wydatek może być mniejszy niż w początkowym okresie spłaty. W jaki sposób można zyskać niższą ratę?

Autor: Rafal_Tomkowicz | Dodano: 18 lipca 2013
Zobacz więcej:

Banki zwykle są skłonne do negocjacji, jeśli widzą, że klient rzetelnie wywiązuje się z zawartej umowy i od początku terminowo reguluje zobowiązanie. Należąc do takiego grona, możesz podjąć się porozumienia się z instytucją w kwestii niższej marży, która wraz ze stawką bazową, ustalaną na podstawie WIBOR (poziom oprocentowania kredytów na polskim rynku) decyduje o wysokości oprocentowania. W zależności od banku, kredyt może być objęty WIBOR-em 3-, 6- lub 12-miesięcznym, a w przypadku kredytów walutowych może to być EURIBOR lub LIBOR. Obecnie przeciętna marża dla zobowiązania rzędu 300 tys. zł uzupełnionego o 20-procentowy wkład własny wynosi ok. 2,5 proc. W promocji możemy liczyć na opłatę rzędu 1,3-1,59 proc. Jeśli zatem sięgałeś po wsparcie finansowe np. w okresie kryzysu, czyli w 2009 roku i Twoje zobowiązanie jest obciążone marżą rzędu 3 proc. (średnia marża kredytu złotowego w 2009 roku) powinieneś podjąć się renegocjacji. Jeśli Twój bank nie godzi się na obniżenie wysokości raty, warto zaznajomić się z ofertą konkurencji, która z chęcią zrefinansuje zobowiązanie i do tego może np. nie pobierze od Ciebie prowizji za taką transakcję. Upewnij się jednak, że przeniesienie nie będzie się wiązać z innymi opłatami, np. za zmianę wpisu w księdze wieczystej nieruchomości.

 

Z kolei skutecznym sposobem na zaoszczędzenie na spłacie kredytu hipotecznego zaciągniętego w obcej walucie będzie samodzielny zakup euro czy franków i regulowanie zadłużenia bezpośrednio w walucie. Najkorzystniej mogą wyglądać oferty kantorów internetowych (należy sprawdzić, czy mają rachunki w naszym banku, aby przelanie zakupionych pieniędzy nie zostało obciążone prowizją), ale również tradycyjnych kantorów czy nawet kursy w innych bankach. Decydując się na to rozwiązanie niezbędne będzie podpisanie z kredytodawcą aneksu do umowy oraz otwarcie konta walutowego, na które będą spływać środki. Obie operacje nie wiążą się z żądnymi opłatami, a możesz zyskać nawet 1 tys. zł w ciągu roku.

 

Zarówno przy kredycie w złotych, jak i w innej walucie sprawdzi się wydłużenie okresu spłaty zadłużenia. Jednak na to rozwiązanie należy zdecydować się jedynie w momencie, gdy faktycznie mamy poważne problemy finansowe i aktualna wysokość comiesięcznej raty stanowi spore wyzwanie dla domowego budżetu. Warto pamiętać, że dłuższy okres regulowania należności wprawdzie obniży miesięczne wydatki, ale w ogólnym rozrachunku spowoduje, że kredyt pochłonie jeszcze więcej pieniędzy. Stanie się tak ze względu na odsetki.

 

Zanim zaczniesz niełatwe negocjacje z bankiem, zrób rozeznanie w rynku, ponieważ będziesz wiedział, o jakiej ewentualnej obniżce możesz rozmawiać ze swoim kredytodawcą.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 2)

Autor: niki Dodano: 28 lipca 2013

Jeżeli chodzi o spłacanie rat kredytów walutowych - kantory internetowe to rewelacyjne rozwiązanie na trochę niższe raty. Porównując zestawienie kursów StrefaWalut z kursami kantorów stacjonarnych widać wyraźnie, ile można zaoszczędzić :)

Autor: magda Dodano: 25 lipca 2013

wszystko zależy od kwoty na jaką braliśmy kredyt i od tego w którym banku.są takie gdzie nie będziemy mogli się dogadać a są takie które wychodzą do klienta. mi się udało w sumie z hipotecznym bo brałam w getinie i nie tylko raty mam dobre ale jest też parę innych korzyści i spłacanie kredytu nie jest mega obciążeniem.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Niższa rata kredytu hipotecznego – jak ją uzyskać?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.