Logowanie Rejestracja
Niskie stopy procentowe? Inwestuj w akcje

Strona główna Wiadomości Niskie stopy procentowe? Inwestuj w akcje Niskie stopy procentowe? Inwestuj w akcje

Niskie stopy procentowe? Inwestuj w akcje

Na świecie wciąż utrzymuje się trend obniżania stóp procentowych do bardzo niskiego lub ujemnego poziomu sprawia. Wielu inwestorów przestaje lokować kapitał w papiery dłużne i zamienia obligacji na akcje, zwłaszcza te emitowane przez niemieckie spółki.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 7 kwietnia 2015
Zobacz więcej:

 

Minione dwa lata to okres, gdy obligacje gwarantowały wysoką stopę zwrotu, nawet o wskaźniku dwucyfrowym. Średni zysk na polskich obligacjach skarbowych wyniósł 19,2 proc., zaś w przypadku krajowych obligacji uniwersalnych – 18 proc. Do 10 proc. zarobili z kolei inwestujący w obligacje korporacyjne. Otoczenie niskich stóp procentowych powoduje, że papiery dłużne tego typu nie będą już aż tak atrakcyjne dla inwestorów - w zeszłym miesiącu zanotowano minimalną stratę. Pewna grupa inwestorów zacznie szukać alternatyw dla tych aktywów.

 

Przez niski poziom stóp procentowych maleje potencjał zarabiania na obligacjach, chociaż analitycy uważają, że wśród obligacji korporacyjnych nadal można znaleźć interesujące walory. Spadek atrakcyjności papierów dłużnych dla inwestorów sprawia, że z reguły zwracają się oni ku rynkowi surowców, ale nie w obecnej sytuacji, bowiem wciąż mamy silnego dolara, a to właśnie w amerykańskiej walucie rozliczane są transakcje surowcowe, więc inwestorzy będą je raczej omijać do czasu ustabilizowania jego kursu.

 

Do tego czasu, ciekawą alternatywą będą akcje europejskich, głównie niemieckich, spółek. Zainteresowanie aktywami firm znad Renu i Szprewy spowodowało, że indeks DAX zyskał od stycznia aż 22 proc.

 

Rynek wciąż dostarcza inwestorom okazji do sporego zarobku, czego najlepszy przykład to umocnienie dolara amerykańskiego i wyjaśnia. Zakup waluty USA w ubiegłym roku pozwolił zarobić na jej aprecjacji nawet do 30 proc. Wartość dolara wciąż rośnie, mimo niewielkich spadków w ubiegłym miesiącu – od początku roku zyskał 11 proc., a w stosunku do euro umocnił się o 26 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku.

 

Inwestorów do większego zainteresowania akcjami skłaniają zarówno rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce, UE i Stanach Zjednoczonych, ale też spadek cen paliw na światowych rynkach, który pogłębia deflację. Banki centralne nie walczą z niską inflacją poprzez zaostrzanie polityki pieniężnej, a wręcz przeciwnie – starają się pobudzić niepewny wzrost gospodarczy za pomocą taniego pieniądza.

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.