Logowanie Rejestracja
Niespodziewany spadek inflacji.

Strona główna Wiadomości Niespodziewany spadek inflacji. Niespodziewany spadek inflacji.

Niespodziewany spadek inflacji.

W lutym nastąpił niespodziewany i zaskakujący spadek inflacji o 1,7 procent w skali roku, co świadczy o wzrastających cenach dóbr i usług konsumpcyjnych w miesiącu luty, w ujęciu rocznym – tłumaczy główny ekonomista BRE Banku  Ernest Pytlarczyk.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 3 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

Niewątpliwie za niespodziankę należy uznać spadek cen żywności o 0,2 procent, ponieważ oczekiwano, że ceny żywności wzrosną i to o ok. 0.5 procent. Prognoza ta w pełni zgadzała się z publikowanymi wcześniej szacunkami, ale także z odczytami regionalnymi, dlatego też spadek cen był tak niespodziewany. Zgodnie z prognozami ekonomicznymi ceny paliw wzrosły o 1,1 procent, natomiast ceny łączności spadły o 3 procent, czego powodem jest spadek promocji w branży telefonii komórkowej, ponieważ ich usługi znacznie potaniały. Dlatego też szacuje się, że inflacja bazowa wynosiła 1.5 procent w styczniu. W lutym spadła do ok. 1,1 – 1,2 procent.Ernest Pytlarczyk uprzedza, że w najbliższym czasie można spodziewać się dalszego wyhamowywania wzrostu cen w branży konsumenckiej. Prognozuje się, że inflacja w marcu wyniesie ok. 1,1 procent i będzie spadać, aż do osiągnięcia minimum latem.Zaskakujący i nagły spadek inflacji może sprawić, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zastanawiać się nad wprowadzeniem postawy wait-and-see i przerwie cykl łagodzenia polityki pieniężnej, ponieważ prognozowana projekcja inflacyjna mówi o łagodniejszych spadkach. Jak komentował prezes NBP Marek Belka Rada „będzie szczególnie uczulona na odstępstwa publikowanych danych od ścieżki nowej projekcji i w tym kontekście dzisiejsze dane mogą wywołać oczekiwania na kontynuację cyklu poluzowania”, Zdaniem prof. Winieckiego spadek inflacji jest warunkowany ,,czynnikami jednorazowymi i nie oczekuje, że w kolejnych miesiącach inflacja spadnie poniżej 1 procent’’.


Spadając inflacja to również bardzo dobra wiadomość dla osób posiadających depozyty w bankach. Dzięki ostatnim cięciu stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej łatwiej było kredytobiorcom, gdyż ich raty malały. Nie pomyśli jednak oszczędzającym, gdyż z każdą obniżką stóp procentowych banki obniżały stawki oprocentowania swoich produktów oszczędnościowych. Dzięki niższej inflacji zysk z lokat jest wyższy. Nie dlatego, że banki podniosą oprocentowanie, ale dlatego, że każdy zysk netto z lokaty to wartość wypracowanych środków z oprocentowania minus podatek oraz wskaźnik właśnie inflacyjny. Wysokość oprocentowania depozytów łatwo sprawdzić na porównywarce lokat" - komentuje Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Banking-Magazine.pl

 

Martyna Derek


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: maria Dodano: 9 kwietnia 2013

na razie spada, za jakiś czas pewnie znów wzrośnie. jeśli chodzi o ceny to super, gorzej z oszczędnościami, dlatego stawiam na te długoterminowe. wybrałam lokaty w getinie i na razie wszystko jest tak jak planowałam.
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.