Logowanie Rejestracja
Niedozwolone praktyki będą kosztować Bank BHP i Bank Handlowy 3,7 mln zł

Strona główna Wiadomości Niedozwolone praktyki będą kosztować Bank BHP i Bank Handlowy 3,7 mln zł Niedozwolone praktyki będą kosztować Bank BHP i Bank Handlowy 3,7 mln zł

Niedozwolone praktyki będą kosztować Bank BHP i Bank Handlowy 3,7 mln zł

Podpisanie umowy kredytowej z Bankiem BHP lub Bankiem Handlowym mogło kosztować klientów uszczuplenie stanu ich rachunku. Wszystko przez niewyodrębnienie spośród wzorców umownych oświadczeń o udzieleniu instytucjom pełnomocnictwa do pobierania pieniędzy bezpośrednio z konta kredytobiorcy lub od jego pracodawcy. Na stosowanie niedozwolonych praktyk zwrócił uwagę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nałożył na oba banki karę o łącznej wartości 3,7 mln zł.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 8 stycznia 2014
Zobacz więcej:

 

Przykład Banku BPH i Banku Handlowego po raz kolejny pokazują jak ważne jest uważne czytanie dokumentów, które otrzymujemy do podpisania w momencie zawierania umowy o kredyt czy pożyczkę gotówkową. Wprawdzie łatwo się mówi, gorzej zrobić zwłaszcza, gdy wzorzec umowy składa się z wielu stron wypełnionych drobnym drukiem. Jednak pominięcie lub przeoczenie może nas sporo kosztować. Zdaniem UOKiK, w przypadku klientów obu banków mogli oni nieświadomie zgodzić się na to, aby instytucje zyskały możliwość pobierania pieniędzy z ich rachunków osobistych bez wydawania odpowiednich dyspozycji. W praktyce oznaczało to, że Bank Handlowy mógł automatycznie ściągać ratę wynikającą ze zobowiązania z konta klienta. Z kolei Bank BPH w ten sposób miał zabezpieczenie spłaty przeterminowanego zadłużenia. Oba rozwiązania miały obowiązywać aż do uregulowania całego świadczenia.


Dodatkowo, Bank Handlowy miał zastrzegać sobie w umowach dowolność w kwestii wysokości oprocentowania kredytu przez cały okres spłaty należności. Przykładowo, gdyby stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego wzrosły, bank mógłby podnieść jego wysokość nawet o kilkanaście procent. Urząd uważa, że możliwość ewentualnej modyfikacji oprocentowania powinna być jasno określona w umowie, a jego wysokość powinna być ustalana proporcjonalnie do czynników na nią oddziałowujących, aby kredytobiorca był w stanie oszacować, czy stać go na to zobowiązanie bez narażania się na ryzyko nadmiernego zadłużenia.


Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów może kosztować Bank Handlowy 2 854 595 zł, a Bank BPH 912 861 zł. Jednak banki mają prawo odwołać się od decyzji UOKiK, co zrobiła już instytucja ukarana na mniejszą kwotę.

 

Sylwia Stwora

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Niedozwolone praktyki będą kosztować Bank BHP i Bank Handlowy 3,7 mln zł

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.