Logowanie Rejestracja
Najtańszy kredyt mieszkaniowy? W Banku Mamy i Taty

Strona główna Wiadomości Najtańszy kredyt mieszkaniowy? W Banku Mamy i Taty Najtańszy kredyt mieszkaniowy? W Banku Mamy i Taty

Najtańszy kredyt mieszkaniowy? W Banku Mamy i Taty

Niemal trzy czwarte młodych Polaków marzenia o pierwszym mieszkaniu spełnia dzięki finansowemu wsparciu rodziców. Taka forma zadłużenia zyskała już swoją nazwę. To tzw. Bank Mamy i Taty. Bez stresu, ryzyka, pamiętania o nieprzekraczaniu terminu spłaty miesięcznej raty i przede wszystkim taniej niż w przypadku kredytu hipotecznego w normalnej instytucji finansowej.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 20 listopada 2012
Zobacz więcej:

Jak wynika z danych Eurostatu niemal co drugi Polak między 25. a 34. rokiem życia mieszka z rodzicami. Do tego dochodzą dane Ministerstwa Pracy, według których młodzi ludzie, pomimo aspiracji i wyższego wykształcenia stanowią najliczniejszą grupę bezrobotnych w naszym kraju. Natomiast gdy już zarabiają to ich pensje, a także praca, zwykle bez umowy o stałym zatrudnieniu, nie pozwalają im zaciągnąć kredytu hipotecznego na sfinalizowanie zakupu pierwszego mieszkania. Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przy średniej pensji rzędu 3,4 tys. zł brutto, czyli około 2,4 tys. zł miesięcznie „na rękę”, przeciętny mieszkaniec dużego polskiego miasta może pozwolić sobie na zakup 0,4 m kw. mieszkania. Nie dziwi zatem fakt, że start w dorosłość, chęć ustatkowania się, założenia rodziny i kupna własnego M jest dla młodego Polaka przedsięwzięciem niezwykle trudnym.

 


Brak zdolności kredytowej oraz możliwości wniesienia wkładu własnego, który przeciętnie stanowi 20 proc. kupowanej nieruchomości sprawia, że alternatywnym rozwiązaniem staje się skorzystanie z tzw. Banku Mamy i Taty.

 


Ostatni Barometr Finansowy ING pokazuje, że aż 73 proc. Polaków w wieku 18-24 lata kupuje swoje pierwsze mieszkanie z pomocą finansową rodziców. Z wygodnego Banku Rodziców korzystają nawet osoby między 45. a 54. rokiem życia (45 proc.).

 


Popularność tego rodzaju instytucji finansowej z pewnością nie spadnie. Pożyczając od rodziców wiemy, że oni nie będą żądali od nas niebotycznych odsetek od zadłużenia czy straszyli komornikiem. Pożyczkę możemy zwracać w dowolnych ratach i terminie, jeśli w ogóle. Nie raz dług stanowi prezent na „nową drogę życia”.

 


Z pewnością potrzebne są narzędzia i mechanizmy dające młodym Polakom możliwość lepszego startu w dorosłość i odnalezienia swojego miejsca na rynku pracy. Jednak państwo niewiele robi w tym kierunku. Weźmy przykładowo fakt wygasania z końcem roku „Rodziny na swoim”, rządowego programu dopłat do zakupu własnego M dla Polaków do 35. roku życia. Z pewnością dla młodych ludzi opcja 8-letnich dopłat do rat spłacanego kredytu to znaczne ułatwienie w nabyciu pierwszego mieszkania. Następna pomoc ze strony państwa, czyli „Mieszkanie dla Młodych” ma wejść w życie w 2 kwartale 2013 roku. Wiadomo, że warunki tego projektu będą mniej korzystne dla młodych niż w „RnS”.

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Najtańszy kredyt mieszkaniowy? W Banku Mamy i Taty

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.