Logowanie Rejestracja
Najmłodsi w świecie finansów

Strona główna Wiadomości Najmłodsi w świecie finansów Najmłodsi w świecie finansów

Najmłodsi w świecie finansów

Szkolne Kasy Oszczędnościowe PKO dla dzieci poniżej 13 roku życia, bezpłatne konto internetowe czy karta pre-paid dla osób, które przekroczyły tę granicę wieku, ale nie mają jeszcze 18 lat. Banki coraz częściej przygotowują oferty skrojone na miarę oczekiwań najmłodszych klientów, wychodząc naprzeciw ich potrzebom dotyczącym m.in. szybkich transakcji internetowych, do których posiadanie rachunku osobistego jest niezbędne.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 7 luty 2013
Zobacz więcej:

Polskie prawo zabrania osobom poniżej 13 roku życia na zawierania wiążących umów kupna lub sprzedaży. Do sfinalizowania transakcji konieczna jest zgoda rodziców. W przypadku, gdy dziecko zakupi towar lub usługę, a opiekunowie nic o tym nie wiedzieli i nie zgadzają się na transakcję, sprzedający zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy.


Natomiast osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia mogą dokonywać zakupów online, jeśli dotyczą one przedmiotów codziennego użytku i opiewają na niewielkie kwoty. Z myślą o nich Allegro stworzyło konto Junior, z którego korzysta obecnie ponad 483 tys. osób. Użytkownicy poniżej 18 lat nie mają jednak dostępu do zakupów z działów m.in. z bronią czy o tematyce erotycznej.


Ze względu na to, że transakcje w sieci wymagają posiadania konta bankowego, również instytucje finansowe chętnie przygotowują produkty dedykowane niepełnoletnim klientom.


Na potrzeby najmłodszych zareagowało PKO BP, które postanowiło w 2012 roku reaktywować Szkolne Kasy Oszczędnościowe, które obecnie mają formę bankowości internetowej. Papierową książeczkę zastąpiła specjalna legitymacja SKO, a każde dziecko ma zakładany indywidualny rachunek, którym może zarządzać online. Bank oferuje oprocentowanie środków w SKO na poziomie 5 proc. w skali roku dla kwot do 2,5 tys. zł, a powyżej – 2 proc. Powstały w latach 20 ubiegłego wieku program ma przede wszystkim zachęcić najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów oraz usług bankowych. Skierowany jest już do sześciolatków.

 

 

Porównanie kont osobistych

 


Dla trochę starszych klientów (13-18 lat) banki przygotowały konta internetowe z kartą płatniczą, które uruchomić można jedynie w asyście rodziców, ale już korzystanie z rachunku nie wymaga ich nadzoru. Założenie konta, jego prowadzenie, a także przelewy oraz dostęp do bankomatów zwykle nie wiążą się z żadnymi opłatami nawet do 26 roku życia. Dodatkowo instytucje chętnie dorzucają programy rabatowe czy zniżki np. na kursy językowe. Konta dla osób w przedziale wiekowym 13-18 lat oferują m.in. mBank - izzyKonto, BZ WBK – e-konto<30, ING – Konto Direct 13-18 czy Millenium – Konto Osobiste Junior.


Coraz częściej banki proponują również karty przedpłacone, czyli pre-paid. Znajdziemy je m.in. w PKO BP, BZ WBK, mBanku czy Citi Handlowym.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: Stiff Dodano: 7 luty 2013

Karty pre-paid w Citi? Hmmm... ot ciekawostka, chyba dla wybranych klientów, bo na stronie takowej oferty ten bank nie ma. Gratuluję Autorce znajomości tematu.
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.