Logowanie Rejestracja
Na kredycie do 80-tki, czyli o limitach wiekowych i maksymalnym okresie zaciągania zobowiązania

Strona główna Wiadomości Na kredycie do 80-tki, czyli o limitach wiekowych i maksymalnym okresie zaciągania zobowiązania Na kredycie do 80-tki, czyli o limitach wiekowych i maksymalnym okresie zaciągania zobowiązania

Na kredycie do 80-tki, czyli o limitach wiekowych i maksymalnym okresie zaciągania zobowiązania

Niewielu kredytobiorców zdaje sobie sprawę, że ich wiek w momencie starania się o wsparcie finansowe banku przy zakupie mieszkania czy domu ma ogromne znaczenie. O ile wiemy, że po kredyt hipoteczny można sięgnąć mając przynajmniej 18 lat, w niektórych instytucjach 21 lat, o tyle możemy się zdziwić, gdy w wieku 40 lat nie będziemy mogli zaciągnąć zobowiązania z 35-letnim okresem spłaty. Może to być fizycznie niemożliwe przez wzgląd na limit, jaki banki ustalają w zakresie wieku w momencie regulowania ostatniej raty zobowiązania. Jednak i po przejściu na emeryturę nasze konto wciąż może obciążać hipoteka zaciągnięta jeszcze przed trzydziestką.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 maja 2013
Zobacz więcej:

Banki najczęściej są skłonne pożyczyć pieniądze na zakup własnego M na okres 25-35 lat. W ostatnim kwartale ubiegłego roku tego typu zobowiązania stanowiły prawie 61,5 proc. wszystkich nowo udzielonych kredytów hipotecznych. We wrześniu 2012 roku liczba czynnych umów z tytułu zadłużenia w banku przekroczyła liczbę 1,7 mln, a ich łączna wartość osiągnęła poziom 323 mld zł.


Maksymalnie na 30 lat możemy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w Banku Zachodnim WBK, Alior Banku, BPS, Raiffeisen Polbanku i Banku Pekao. O pięć lat podwyższają tę granicę Millenium, BNP Paribas, BGŻ, BOŚ oraz Citi Handlowy. Najdłuższy, bo aż 50-letni okres kredytowania, oferuje Getin Bank.

 

 


Ubiegając się o zobowiązanie hipoteczne warto pamiętać, że obecnie bez względu na to, czy chcemy zadłużyć się na 30 czy 35 lat, bank będzie liczył naszą zdolność do terminowego regulowania należności w perspektywie 25-letniej. Dopiero wdrożenie znowelizowanej Rekomendacji S ma wydłużyć ten okres do 30 lat.


Kolejnym czynnikiem mogącym automatycznie określić i ograniczyć okres, przez który będziemy mogli maksymalnie spłacać zadłużenie jest nasz wiek. Im więcej mamy lat, tym bardziej musimy liczyć się z tym, że będziemy mieć mniej czasu na uregulowanie zadłużenia. Większość banków jako górną granicę wieku przypadającą na dzień spłaty ostatniej raty kredytu wyznacza 70 lat. Taki limit stosuje Pekao, połączone w tym roku pod wspólnym szyldem Raiffeisen i Polbank, BPS, ING Bank Śląski, mBank oraz Multibank. W PKO, BNP Paribas i BGŻ w miesiącu wygasania umowy nie możemy mieć więcej niż 75 lat. W banku wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego możemy spłacać zadłużenie nawet 13 lat po przejściu na emeryturę – maksymalny wiek w momencie regulowania ostatniej raty wynosi 80 lat. Tyle samo oferuje BPH, jednak pod warunkiem wniesienia wkładu własnego lub zaciągnięcia zobowiązania z dziećmi, których dochody bank uwzględnił w momencie oceny zdolności kredytowej. Bank Pocztowy także stawia górną granicę na poziomie 80 lat i dodatkowo umożliwia skorzystanie z kredytu w sytuacji, gdy w dniu spłaty przekroczymy górną granicę wieku, o ile wykupimy ubezpieczenie na życie.


Najliberalniej do kwestii maksymalnego wieku kredytobiorcy na moment wpłacania ostatniej raty należności podchodzą BZ WBK i Nordea Bank, które nie określają górnej granicy i zapewniają uzależnienie jej indywidualnie od klienta.


W momencie, gdy zaciągamy zobowiązanie i wiemy, że przyjdzie nam je spłacać jeszcze na emeryturze, warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu środków na ten cel. Najlepszym rozwiązaniem będzie lokowanie posiadanych oszczędności, które mogą skutecznie podreperować budżet, kiedy przejdziemy w stan zawodowego spoczynku.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Na kredycie do 80-tki, czyli o limitach wiekowych i maksymalnym okresie zaciągania zobowiązania

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.