Logowanie Rejestracja
Młodzi Polacy pożyczaliby częściej, gdyby nie brak odpowiedniej zdolności kredytowej

Strona główna Wiadomości Młodzi Polacy pożyczaliby częściej, gdyby nie brak odpowiedniej zdolności kredytowej Młodzi Polacy pożyczaliby częściej, gdyby nie brak odpowiedniej zdolności kredytowej

Młodzi Polacy pożyczaliby częściej, gdyby nie brak odpowiedniej zdolności kredytowej

Pożyczka lub kredyt to dla wielu Polaków w wieku 18-35 lat jedyny sposób na rozpoczęcie samodzielnego życia, a także spłacenie długów lub pokrycie bieżących wydatków. Jak pokazują dane z raportu „Finansowy portret młodych” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów, niemal połowa młodych ludzi przynajmniej raz korzystała z dodatkowego wsparcia od instytucji finansowej. Wynik byłby wyższy, bo Polacy w tym przedziale wiekowym nie mają nic przeciwko zapożyczaniu się, jednak często na przeszkodzie staje brak odpowiedniej zdolności kredytowej.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 10 kwietnia 2014
Zobacz więcej:

 

Kobiety między 18 a 35 rokiem życia częściej niż mężczyźni (46 proc. w stosunku do 37 proc.) narzekają na brak pieniędzy, jednak duży wpływ na taką sytuację mają mniejsze zarobki pań oraz niższy stopień ich zatrudnienia. Pomimo tego, że większość młodych Polaków po trzydziestce pracuje i zarabia więcej niż osoby z grupy 18-30 lat, to jednak wraz z wiekiem oraz zmianą stanu cywilnego, co wiąże się nie tylko z większą samodzielnością, ale i pojawieniem się innych potrzeb, częściej brakuje im gotówki.


Wyjściem z sytuacji są zakupy ratalne, korzystanie z karty kredytowej, kredyt lub pożyczka – z dwóch ostatnich form podreperowania stanu domowego budżetu przynajmniej raz korzystało 46 proc. osób do 35 roku życia. Częściej po gotówkę do banku czy firmy pożyczkowej zwracają się młodzi mający 30 lat i więcej (7 na 10 badanych), a najmniej zainteresowani zadłużaniem się są uczniowie i studenci (6 proc.).


Podstawową przyczyną sięgania po dodatkowe wsparcie finansowe jest pojawienie się kosztownego, jednorazowego wydatku, którego młoda osoba nie jest w stanie pokryć z własnych środków. Z kolei wstrzymywanie się od zadłużania wiąże się nie tylko z brakiem potrzeby pożyczania, ale także z brakiem odpowiedniej zdolności kredytowej. Ten problem dotyczy co 4 młodego Polaka, zwłaszcza w grupie do 25 roku życia, osób uczących się lub posiadających podstawowe i średnie wykształcenie.


Wraz z wiekiem zmieniają się priorytety, co widać po celu pożyczania. Między 18 a 25 rokiem życia dodatkowy zastrzyk pieniędzy zwykle przeznaczany jest na konsumpcję i realizację marzeń o samochodzie, skuterze lub motocyklu (37 proc. badanych), wakacje (8 proc.) i hobby (6 proc.). W tej grupie zadłużenie wynika także z koniecznością uregulowania długów lub wiąże się z pokryciem bieżących wydatków. W grupie Polaków zbliżającej się do 30 roku życia i starszych dodatkowe pieniądze najczęściej potrzebne są na zakup domu lub mieszkania czy przeprowadzenie remontu.


W kwestii pożyczania, największym zaufaniem młodych ludzi cieszą się banki (79 proc.). Mniej popularne jest zadłużanie się poprzez branie kredytu ratalnego w sklepie (17 proc.) czy wiązanie się umową z firmą pożyczkową (12 proc.). O pomoc finansową do sektora pozabankowego zwracają się głównie najmłodsi respondenci (do 25 roku życia), osoby pracujące dorywczo oraz bezrobotni. Wynika to z mniej rygorystycznego niż w bankach podejścia sektora pożyczkowego do klienta.


Miesięcznie młodzi Polacy spłacają raty pożyczki w wysokości średnio 603 zł, natomiast z racji zaciągniętego kredytu hipotecznego ich budżet uszczupla się o przeciętnie 739 zł. Co 10 badany płaci raty w wysokości 999 zł. Jeśli chodzi o podział na małżeństwa i singli to w pierwszej grupie rata pożyczki wynosi 814 zł, a rata kredytu 960 zł, natomiast w drugiej to odpowiednio 439 i 513 zł. Najwięcej zobowiązania kosztują rodziny z dziećmi – miesięcznie muszą oddawać 831 zł z tytułu pożyczki, a 1017 zł z racji zaciągniętego kredytu hipotecznego.


Spłacając pożyczkę lub kredyt, młodzi Polacy pilnują, aby regulować raty w terminie zgodnym z umową. Termin spłaty raty pożyczki zdarzyło się przekroczyć jedynie 9 proc. respondentów. W przypadku kredytu hipotecznego problemy miało 8 proc., a spłata karty kredytowej po terminie przytrafiła się 6 proc. badanych. Mimo tego, ponad 770 tys. osób do 35 roku życia figuruje na liście dłużników KRD, a ich przeterminowane zobowiązania wynoszą prawie 4 mld zł. Rekordzistą jest 34-latek, który musi oddać 4,8 mln zł.


Jak podkreśla Andrzej Łącki, prezes Zarządu KRD, młodzi ludzie powinni dbać o budowanie pozytywnej historii kredytowej nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w biurach informacji gospodarczej od pierwszych zobowiązań finansowych, gdyż jedno małe potknięcie na początku dorosłego życia może powodować problemy z otrzymaniem kolejnego zastrzyku dodatkowych pieniędzy w przyszłości.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Młodzi Polacy pożyczaliby częściej, gdyby nie brak odpowiedniej zdolności kredytowej

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.