Logowanie Rejestracja
Mieszkanie dla Młodych – gorsza wersja Rodziny na swoim?

Strona główna Wiadomości Mieszkanie dla Młodych – gorsza wersja Rodziny na swoim? Mieszkanie dla Młodych – gorsza wersja Rodziny na swoim?

Mieszkanie dla Młodych – gorsza wersja Rodziny na swoim?

„Mieszkania dla Młodych” to nowa rządowa propozycja dopłat do kredytów skierowana do rodzin i singli do 35 roku życia. Korzystając z programu będzie można uzyskać 10-procentowe dofinansowanie na zakup mieszkania nie większego niż 75 m kw. Małżeństwa posiadające dzieci będą mogły liczyć na dodatkowe ulgi.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 15 października 2012
Zobacz więcej:

Nowy program wspierający zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest tworzony z myślą o rodzinach, w których młodszy z małżonków nie przekroczył 35 roku życia lub singli również mających nie więcej niż 35 lat. Przyjmie on formę jednorazowej dopłaty do kredyty. Koszt odtworzenia metra kwadratowego ma być określany dla każdego województwa oddzielnie.

 


Rodzina, w której jest jedno lub dwójka dzieci będzie mogła liczyć na dodatkowe 5 procent dopłaty. Jeśli w przeciągu 5 lat od zakupu własnego M urodzi się trzecia lub kolejna pociecha będzie można otrzymać dodatkowe 5 procent wartości kredytu.

 


Zdaniem ministra transportu i budownictwa Sławomira Nowaka z MdM–u będzie mogło skorzystać 36 tysięcy rodzin rodzinie. Program zacznie działać w połowie 2013 roku, najpóźniej z początkiem 2014 roku. Początkowo pochłonie z budżetu państwa 600-700 mln złotych rocznie, a w kolejnych latach 1 mld złotych. Program ma być finansowany z likwidacji zwrotu VAT za remonty.

 


Nowy program ma zastąpić wygasającą z 31 grudnia tego roku „Rodzinę na swoim”, która okazała się zbyt kosztowna dla krajowego budżetu i nie zostanie przedłużona na kolejne 5 lat.

 


Potrzeba zastąpienia RnS jest pewna. Jak wynika z danych Eurostatu aż 41 procent Polaków między 25 a 34 rokiem życia mieszka z rodzicami. Ponadto zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego przy średnim wynagrodzeniu 3,4 tys. zł brutto, czyli około 2,4 tys. zł miesięcznie „na rękę” (dane za 2011 rok) przeciętny mieszkaniec dużego polskiego miasta może kupić sobie 0,4 metra mieszkania.

 


Jednak, czy „Mieszkanie dla Młodych” to optymalne rozwiązanie? Zapewne nie. Poważnym ograniczeniem jest to, że obejmie on tylko i wyłącznie zakup nowych mieszkań. W „Rodzinie na swoim” można było kupować mieszkania oraz domy zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ponadto młodzi ludzie wciąż mają problemy z pozyskaniem kredytu ze względu na zbyt niską zdolność kredytową. Jednak zanim MdM zacznie działać, młode rodziny czy single pozostaną od 1 stycznia nowego roku bez żadnej formy finansowej pomocy. Dodatkowo, patrząc wstecz na problemy związane z nowelizacją RnS można spodziewać się, że ostateczny kształt zapowiadanego programu dopłat będzie w ostateczności wyglądał inaczej.

 

Sylwia Stwora

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Mieszkanie dla Młodych – gorsza wersja Rodziny na swoim?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.