Logowanie Rejestracja
Kurczy się rynek kredytów, w niewielkim stopniu rośnie ich wartość. Jednak ING i Bank Pocztowy nie narzekają

Strona główna Wiadomości Kurczy się rynek kredytów, w niewielkim stopniu rośnie ich wartość. Jednak ING i Bank Pocztowy nie narzekają Kurczy się rynek kredytów, w niewielkim stopniu rośnie ich wartość. Jednak ING i Bank Pocztowy nie narzekają

Kurczy się rynek kredytów, w niewielkim stopniu rośnie ich wartość. Jednak ING i Bank Pocztowy nie narzekają

O 10 proc. spadła liczba kredytów udzielonych przez banki w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wartość zobowiązania wprawdzie wzrosła, ale jedynie o 2 proc. Sektor bankowy liczy, że ożywienie sytuacji przyniesie uruchomienie rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych, który ma ruszyć dopiero 1 stycznia 2014 roku. Jednak Bank Pocztowy oraz ING Bank Śląski mogą zaliczyć I kwartał 2013 roku w zakresie kredytów do udanych.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 20 maja 2013
Zobacz więcej:

Przychylne kredytobiorcom decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która po raz szósty od listopada 2012 roku obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego do poziomu najniższego od 1998 roku oraz spadająca stawka WIBOR (oprocentowanie kredytów na polskim rynku) sprawiają, że zobowiązania są tańsze i łatwiej dostępne, ponieważ poprawie ulega m.in. zdolność kredytowa i spada oprocentowanie zobowiązań, zwłaszcza w polskiej walucie.


Mimo tego na rynku kredytów, głównie hipotecznych, mamy do czynienia z tendencją kurczenia się tego sektora. W porównaniu z pierwszymi miesiącami 2012 roku obecnie banki odnotowały spadek rzędu 15-20 proc.


Jednak wobec 2-procentowego wzrostu całego rynku, Bank Pocztowy od stycznia do marca udzielił zobowiązań o łącznej wartości blisko 5 mld zł, co jest wynikiem o 18 proc. wyższym w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku. Dwucyfrowy korzystny wynik odnotował również w zakresie depozytów – zgromadził ich 20 proc. więcej niż przed rokiem, podczas gdy sektor zaliczył w tym segmencie 8-procentowy wzrost.


Z kolei marcowy wynik ING Bank Śląski w zakresie kredytów hipotecznych był wyższy niż 10 proc., a w całym kwartale osiągnął oczekiwany 7-procentowy przyrost.


Spadek liczby zaciągniętych kredytów wynika m.in. z odkładania decyzji o obciążeniu domowego budżetu długoterminowym zobowiązaniem na później. To „później” może nastąpić wraz z początkiem 2014 roku, kiedy ma ruszyć rządowy program wsparcia młodych osób w zakresie nabywania swojego mieszkania. Przez 5 lat państwo będzie pomagało blisko 36 tys. osobom do 35 roku życia, rodzinom oraz osobom samotnie wychowującym dziecko, poprzez dopłatę w postaci 10 lub 15 proc. wartości nieruchomości. Banki oraz rynek pierwotny mają nadzieję, że Mieszkanie dla Młodych, podobnie jak wcześniejszy projekt Rodzina na Swoim, pozytywnie wpłynie na oba sektory, prowadząc do ich ożywienia.


Jednak ING Bank Śląski nie przymierza się do udziału w nowym programie, podobnie jak nie zrobił tego w przypadku RnS. Liczy, że atrakcyjność proponowanej oferty kredytowej w zakresie zobowiązań hipotecznych nadal będzie cieszyć się uznaniem potencjalnych klientów.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Kurczy się rynek kredytów, w niewielkim stopniu rośnie ich wartość. Jednak ING i Bank Pocztowy nie narzekają

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.