Logowanie Rejestracja
Kupowanie w e-sklepach – dlaczego trzeba uważać na pośredników?

Strona główna Wiadomości Kupowanie w e-sklepach – dlaczego trzeba uważać na pośredników? Kupowanie w e-sklepach – dlaczego trzeba uważać na pośredników?

Kupowanie w e-sklepach – dlaczego trzeba uważać na pośredników?

Często robisz zakupy w sklepach internetowych i zdarzyło Ci się zapłacić za transakcję korzystając z usług pośrednika? Uważaj, bo udostępniając dane logowania do rachunku bankowego, możesz nie tylko naruszyć umowę z bankiem, ale również stracić pieniądze zgromadzone na koncie.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 19 listopada 2013
Zobacz więcej:

Wygoda, oszczędność czasu oraz zwykle także pieniędzy to podstawowe czynniki, które sprawiają, że coraz częściej dokonujemy zakupów korzystając z usług e-sklepów. Jednak finalizując transakcje za zakupy w sieci nie można ani na chwilę zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa związanego z finalizowaniem operacji z poziomu bankowości internetowej.


Jedną z praktyk stosowaną przez e-sklepy jest możliwość opłacenia kupionego produktu lub usługi korzystając z pomocy pośrednika, który w momencie dojścia do etapu płatności wymaga podania danych do naszego konta. To rzadko już używana forma e-przelewów. Wówczas pośrednik może zalogować się na nasze konto i zakończyć transakcję poprzez rozdysponowanie przelewu. Jednak większość instytucji finansowych stawia jeden warunek zrealizowania zleconej płatności online – wymaga podania jednorazowego hasła, które jest generowane automatycznie i wysyłane sms-em albo trzeba je wprowadzić z karty haseł jednorazowych. Dopiero, gdy podamy dane hasło, rozpoczyna się przekazanie pieniędzy z konta klienta na rachunek dostawcy towaru. W każdym kroku bierze udział pośrednik, który po wpisaniu przez nas hasła i loginu wszedł na nasz rachunek, tym samym uzyskując poufne dane, które nie powinny dostać się w ręce osób trzecich. Może dojść też do sytuacji, w której pośrednik, aby sprawdzić, czy wcześniej nie korzystaliśmy z jego usług, zajrzy na saldo naszego konta i do historii transakcji. W praktyce dajemy mu pełny dostęp do posiadanych pieniędzy.


Taki precedens niesie za sobą trzy rodzaje ryzyka. Po pierwsze, możemy naruszyć umowę z bankiem o prowadzenie rachunku oraz regulamin zawartego porozumienia. Dotyczy to zasady zachowania poufności i ochrony indywidualnych danych identyfikacyjnych, w tym także haseł jednorazowych, osobom innym niż właściciel konta. Druga konsekwencja zrealizowania e-płatności z udziałem pośrednika może grozić utratą prawa do reklamacji nieautoryzowanych transakcji, a tym samym nie uzyskania odszkodowania od banku za operacje, których nie przeprowadziliśmy. Trzecim rodzajem ryzyka w tej sytuacji jest nieautoryzowane przechwycenia danych logowania, co wiąże się z tym, że możemy stracić możliwość kontroli nad środkami zgromadzonymi na rachunku. Przechwycone mogą zostać dane, które mogą wpaść w ręce cyberprzestępców, a tym samym narazić nas na utratę pieniędzy czy próbę wyłudzenia kredytu lub innej operacji na nasze nazwisko.


Warto zatem pamiętać, że płacąc za zakupy w sieci należy unikać podawania jakichkolwiek danych, które umożliwiłyby osobom niepowołanym korzystać z naszych pieniędzy i wybierać opcję płatności kartą czy e-przelewem, który samodzielnie zrealizujemy po zalogowaniu się na konto i autoryzowaniu operacji we własnym zakresie.

 

Sylwia Stwora

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Kupowanie w e-sklepach – dlaczego trzeba uważać na pośredników?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.