Logowanie Rejestracja
Kupno domu obciążonego kredytem

Strona główna Wiadomości Kupno domu obciążonego kredytem Kupno domu obciążonego kredytem

Kupno domu obciążonego kredytem

Po długich poszukiwaniach znalazłeś w końcu mieszkanie lub dom na miarę Twoich potrzeb, jednak okazuje się, że sprzedający wciąż spłaca kredyt zaciągnięty na zakup danej nieruchomości? Nie musisz od razu odrzucać oferty, ze względu na to, że lokal jest obciążony hipoteką. Pamiętając o kilku zasadach przeprowadzania tego typy transakcji, możesz spokojnie stać się właścicielem interesującego Cię lokum.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

Kredyt hipoteczny to coraz powszechniejszy sposób finansowania zakupu własnego mieszkania, domu czy gruntu. Hipoteka, ciążąca na sfinansowanej w ten sposób nieruchomości jest formą zabezpieczenia wierzytelności, której istotą jest ustanowienie rzeczowego prawa na lokalu osoby zadłużonej na rzecz wierzyciela, mającej formę aktu notarialnego wpisanego do księgi wieczystej. W praktyce oznacza to, że jeśli osoba zaciągająca zobowiązanie finansowe nie będzie wywiązywać się z umowy, czyli nie będzie spłacać należności w terminie, wówczas bank może przejąć całe mieszkanie czy dom lub jego część na własność. Może to zrobić bez względu na to, kto jest właścicielem nieruchomości w danym momencie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przeprowadzenie procedury związanej z nabyciem niespłaconego lokalu. Dopiero całkowite uregulowanie zadłużenia skutkuje wygaśnięciem hipoteki.

 

 


Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest sprawdzenie księgi wieczystej, zwłaszcza jej III i IV działu – pierwszy powinien być niezapisany, drugi musi zawierać wpis o hipotece, czyli jej wysokość oraz nazwę podmiotu, na który została ustanowiona (może to być bank, Urząd Skarbowy, ZUS, itp.). Można to zrobić drogą internetową poprzez stronę http://ekw.ms.gov.pl.


Należy również podpisać umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Warto też poznać warunki na jakich można wykreślić hipotekę z księgi wieczystej i poprosić sprzedającego o możliwość zapoznania się z umową kredytową oraz dokumentem, na podstawie którego nabył nieruchomość.


Wykreślenie hipoteki może odbywać się na trzy sposoby. Po pierwsze dokonuje jej sam zbywający przed zawarciem aktu notarialnego umowy sprzedaży poprzez spłatę zadłużenia z własnych pieniędzy jeszcze nim Ty staniesz się właścicielem. Może to nastąpić również np. po wpłaceniu przez Ciebie zadatku. Wydane przez wierzyciela zaświadczenie o całkowitej spłacie należności, a także wyrażające zgodę na wykreślenie hipoteki, musi znaleźć się w dokumentach składanych do sądu wieczystoksięgowego. Następnie z wydanym przez niego wnioskiem trzeba się udać do notariusza, który zawrze odpowiednie informacje w akcie notarialnym. Na podobnych warunkach, hipoteka może zostać wykreślona również poprzez zapisy znajdujące się w akcie notarialnym umowy sprzedaży.


Jednak najczęściej zdarza się, że sprzedającemu pozostało jeszcze kilka rat do spłacenia. W tej sytuacji niezbędne jest zaświadczenie od wierzyciela o wysokości zadłużenia na dzień zawarcia umowy kupna-sprzedaży, w którym znajdzie się również numer konta, na który należy wpłacić należność oraz zgoda na wykreślenie hipoteki w momencie całkowitej spłaty zobowiązania. W tym momencie to Ty przejmujesz Kredyt i spłacasz go z pieniędzy, które przeznaczyłeś na zakup nieruchomości. Najczęściej dzieje się to w dwóch transzach – pierwsza w wysokości zadłużenia wobec wierzyciela, druga to pozostała kwota płacona na konto sprzedającego lub wręczana mu osobiście.


W przypadku, gdy sam zaciągasz kredyt na kupno nieruchomości obciążonej hipoteką, spłatą długu zajmuje się bank, w którym zaciągasz zobowiązanie.


Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo przeprowadzania zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką, najlepiej skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.