Logowanie Rejestracja
Kredyty mieszkaniowe wpadły w kryzys

Strona główna Wiadomości Kredyty mieszkaniowe wpadły w kryzys Kredyty mieszkaniowe wpadły w kryzys

Kredyty mieszkaniowe wpadły w kryzys

Liczba zaciągniętych w ubiegłym roku kredytów mieszkaniowych spadła o 15 proc. w porównaniu z 2011 rokiem. Znacznie, bo aż o 20,5 proc., zmalała również ich wartość. Kredyty walutowe stanowią już nikły procent wszystkich zadłużeń. Tak źle ze zobowiązaniami hipotecznymi nie było od 2009 roku, kiedy to po bankructwie amerykańskiego banku Lehman Brothers, światowe rynki finansowe pogrążyły się w głębokim kryzysie.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 luty 2013
Zobacz więcej:

Najgorzej sytuacja wyglądała w ostatnim kwartale minionego roku, kiedy to z każdym kolejnym miesiącem wartość kredytów mieszkaniowych odnotowywała spadek. O ile w październiku banki pożyczyły na nieruchomości 3,36 mld zł, w listopadzie – 2,83 mld zł, o tyle umowy podpisane w grudniu opiewały już tylko na 2,65 mld zł. Wyniki te mogą zaskakiwać, choćby dlatego, że w grudniu padł rekord zobowiązań udzielonych w ramach rządowego programu dopłat „Rodzina na Swoim”. Liczba podpisanych umów przekroczyła 15,8 tys. i była o ponad 40 proc. wyższa niż w III kwartale 2012 roku. Łącznie w IV kwartale ubiegłego roku zawarto 47,5 tys. zobowiązań na sumę 8,84 mld zł. Tak zły wynik kwartalny zanotowano ostatnio w pierwszych trzech miesiącach 2009 roku, kiedy wartość kredytów wyniosła 7,6 mld zł.

 


W sumie w 2012 roku podpisano 196 557 nowych umów o kredyty mieszkaniowe na 91,11 mld zł. W kryzysowym 2009 roku było to odpowiednio – 189 192 umowy na sumę 38,73 mld zł. Dla porównania w latach boomu na pożyczki, z których finansowano zakup własnego M (2007-2008) liczba wszystkich zobowiązań osiągnęła poziom 600 tys. i wartość ponad 112 mld zł.


Najgorzej mają się kredyty walutowe we frankach szwajcarskich, które w IV kwartale stanowiły 0,02 proc. wszystkich zobowiązań. Produkt ten niemal znika z rynku. Z kolei pożyczki w euro odnotowały spadek o 1,17 proc. do poziomu 1,25 proc.

 


Ponadto utrzymuje się tendencja spadkowa cen nieruchomości, które w 2012 roku najbardziej widoczne były w Krakowie oraz Łodzi, gdzie w IV kwartale m kw. mieszkania kosztował odpowiednio średnio 5,5 oraz 3,5 tys. zł. Niski poziom odnotowano również w aglomeracji katowickiej, gdzie przeciętnie za m kw. trzeba było zapłacić 3 tys. zł. Z kolei w Warszawie wartość m kw. nowego lokalu dalej przekracza 7 tys. zł. Wynik ten jest niemal identyczny z 2007 rokiem i o blisko 1 tys. zł wyższy niż w 2006 roku. Natomiast we Wrocławiu ceny oscylują na poziomie 5,2 tys. zł, a Gdańsku i Poznaniu - 5,1 tys. zł.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 2)

Autor: agama Dodano: 26 luty 2013

no cóż, jeśli banki nie chcą przyznawać to jak ludzie mają je brać? na szczęście nie każdy bank ma takie dziwne wymagania i są takie jak np getin który kredyty przyznaje faktycznie. poza tym obecnie ich hipoteczne prowadzą w rankingach.

Autor: Neo Dodano: 23 luty 2013

Kredyt walutowy to ważna decyzja - pomocne artykuły, analizy znajdziecie tutaj - http://kursdolara.eu/
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.