Logowanie Rejestracja
Kredyt na nieruchomość pod wynajem lub siedzibę – warunki stawiane firmom przez banki

Strona główna Wiadomości Kredyt na nieruchomość pod wynajem lub siedzibę – warunki stawiane firmom przez banki Kredyt na nieruchomość pod wynajem lub siedzibę – warunki stawiane firmom przez banki

Kredyt na nieruchomość pod wynajem lub siedzibę – warunki stawiane firmom przez banki

W przypadku przedsiębiorstw ubiegających się o kredyt inwestycyjny, banki zwykle stosują zasadę - im większe doświadczenie w branży, tym bardziej prawdopodobne jest, że firma będzie w stanie oddać pożyczone pieniądze. Jednak na rynku funkcjonuje rodzaj zobowiązania, o który mogą się ubiegać nawet początkujący gracze. Mowa o kredycie na zakup nieruchomości pod wynajem lub siedzibę. Jakie wymagania instytucje stawiają przedsiębiorcom zainteresowanych tym rodzajem wsparcia finansowego?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 maja 2013
Zobacz więcej:

Stawianie przed przedsiębiorstwami wymagań, których w wielu przypadkach nie są w stanie spełnić, wynika z tego, że banki traktują je jako kredytobiorców o podwyższonym ryzyku. Zwłaszcza firmy, które stawiają pierwsze kroki w danej branży zdaniem kredytodawców są najbardziej zagrożone utratą płynności finansowej, co może spowodować straty dla banku, który nie odzyska pożyczonych pieniędzy.


Jednak wygórowane obwarowania nie dotyczą kredytów dla firm, które będą przeznaczone na nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem lub siedzibę. Wnioskowanie o tego typu pomoc od banku wiąże się z dostarczeniem mu wraz m.in. umowy najmu lokalu zawartej między kredytobiorcą a przyszłymi najemcami. Zamiast tego dokumentu można przedstawić list intencyjny, jednak nie ma on wiążącego charakteru, a jedynie stanowi podpowiedź dla banku w zakresie atrakcyjności przedmiotu finansowania. Istotne jest również to, że rolę najemcy może pełnić spółka matka.

Obliczając zdolność kredytową przy tego typu zobowiązaniu bank nie jest zainteresowany okresem funkcjonowania firmy klienta, ani też osiąganymi przez nią dochodami, na takim poziomie, aby stanowiły bufor bezpieczeństwa dla terminowego spłacania należności. Najważniejszym kryterium podlegającym ocenie są przyszłe wpływy z najmu, stąd starając się o dofinansowanie na zakup nieruchomości pod wynajem można powołać spółkę celową i za jej pośrednictwem starać się o pieniądze od banku.

SPV (Special Purpose Vehicle) zakładane są zwykle w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i służą realizacji określonego lub tymczasowego celu. W kwestiach zobowiązań finansowych umożliwiają obejście ograniczeń, które banki stosują wobec potencjalnych kredytobiorców, prowadzących biznes pod inną formą prawną. Jednym z nich jest właśnie brak limitu dotyczącego minimalnej długości okresu działania. W przypadku zwykłych spółek wyznacza się go na poziomie 12-36 miesięcy. Przenosząc część aktywów do SPV firma izoluje również cały budżet, który pozostaje nienaruszony w momencie niepowodzenia spółki celowej.

Ubiegając się o kredyt na zakup nieruchomości pod wynajem należy posiadać wkład własny, w postaci przynajmniej 20 proc. wartości lokalu. Okres spłaty zobowiązania to 10 lat oraz 5 lat okresu amortyzacji.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Kredyt na nieruchomość pod wynajem lub siedzibę – warunki stawiane firmom przez banki

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.