Logowanie Rejestracja
Korzystasz z moneyback? Lepiej uwzględnij go w rozliczeniu podatkowym

Strona główna Wiadomości Korzystasz z moneyback? Lepiej uwzględnij go w rozliczeniu podatkowym Korzystasz z moneyback? Lepiej uwzględnij go w rozliczeniu podatkowym

Korzystasz z moneyback? Lepiej uwzględnij go w rozliczeniu podatkowym

Moneyback. Dla banków jest sposobem na przyciągnięcie klientów. Dla konsumentów to możliwość nieznacznego podreperowania stanu domowego budżetu. Natomiast urząd skarbowy traktuje uzyskiwaną premię jako dochód, który trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 10 stycznia 2013
Zobacz więcej:

Często możemy spotkać się z zamiennym stosowaniem pojęć moneyback i cashback, które jest błędne. Pierwsza bankowa usługa pozwala użytkownikom kart płatniczych – debetowych i kredytowych – otrzymać na koniec danego okresu rozliczeniowego zwrot części wydatków związanych z transakcjami przeprowadzonymi przy pomocy plastikowego pieniądza czy płatnościami dokonywanymi drogą internetową. Przykładowo Millenium Bank zwraca 3 proc. kwoty za zakupy w supermarketach lub na stacjach benzynowych, Meritum Bank 4 proc. za rachunki za paliwo, a Alior Sync – 5 proc. za rachunki online. Niektóre banki w ten sposób premiują klientów aktywnie korzystających z posiadanego konta. Bank BGŻ zwraca 1 proc. on najwyższej kwoty, jaka w danym miesiącu wpłynęła na dany rachunek klienta. Z kolei cashback wiąże się z możliwością wypłaty pieniędzy posiadanych na rachunku osobistym w kasie sklepowej, na stacji benzynowej i wielu innych punktach usługowo-handlowych, które są oznaczone logo usługi. W ten sposób można wypłacić do 200 zł.

 


Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że moneyback dla fiskusa stanowi zwykły dochód, a w konsekwencji jesteśmy zobowiązani zapłacić od niego podatek. Nagroda od banku jest uznawana jako tzw. przychód z innych źródeł.

 


Z kolei banki postrzegają moneyback jako sprzedaż premiową, który podlega opodatkowaniu jedynie w momencie, gdy jednorazowy zwrot przekroczy 760 zł. Wówczas przyznana nagroda pomniejszana jest przez instytucję finansową o zryczałtowany podatek dochodowy, który wynosi 10 proc.

 


W rzeczywistości duże znaczenie będzie miał zapis w regulaminie usługi oferowanej przez bank. W przypadku, gdy pojawi się tam jasne sformułowanie, że przystąpienie klienta do sprzedaży premiowanej wiąże się z każdorazowym zwrotem określonego procenta wartości transakcji, wówczas będzie można starać się o zwolnienie z płatności podatku. Będzie to możliwe w dwóch przypadkach – wartość pojedynczej nagrody nie przekracza wspomnianej już kwoty 760 zł lub nagroda nie jest związana z działalnością gospodarczą podatnika.

 


Jednak nie można liczyć, że interpretacja organu skarbowego będzie taka sama jak banku, dlatego ze względów bezpieczeństwa, jak i uniknięcia kary za niewykazanie dochodów, należy uwzględnić moneyback w swoim zeznaniu podatkowym. W tym celu najlepiej zwrócić się do banku o wydanie formularza PIT-8C. Jeśli instytucja nam odmówi twierdząc, że jesteśmy objęci programem lojalnościowym, co nie tworzy obowiązku pobierania podatku, wówczas należy samemu wpisać do PIT wysokość premii. Potem można starać się o zwrot nadpłaty.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Korzystasz z moneyback? Lepiej uwzględnij go w rozliczeniu podatkowym

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.