Logowanie Rejestracja
Koniec z pozwoleniami na budowę

Strona główna Wiadomości Koniec z pozwoleniami na budowę Koniec z pozwoleniami na budowę

Koniec z pozwoleniami na budowę

Sejm uchwalił nowelizację Prawa budowlanego, której najważniejszym punktem jest zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego - do tej pory średni czas oczekiwania na taką zgodę wynosił aż 60 dni. Nowe prawo wchodzi w życie od 1 lipca.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 28 czerwca 2015
Zobacz więcej:

 

Zezwolenia na budowę domu nie będą już potrzebne?

Nowelizacja dotyczy budowy domów jednorodzinnych, których obszar nie przekracza granic działki. Już od środy do rozpoczęcia prac budowlanych konieczne będzie jedynie zgłoszenie do urzędu gminy lub miasta z projektem budowlanym oraz oświadczeniem o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dotychczas starosta na wydanie zgody na budowę miał 60 dni i dodatkowe 14 na uprawomocnienie decyzji. Od lipca urząd ma jedynie 30 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu.

Młyn na samowole budowlane?

Do zgłoszenia budowy trzeba będzie dołączyć projekt inwestycji, który musi być zgodny z normami prawa budowlanego oraz miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Projekt budowy zostanie poddany dokładnej weryfikacji i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości starosta zgłosi inwestorowi swój sprzeciw. Nie trzeba się więc obawiać zwiększonej ilości samowoli budowlanych po wprowadzeniu nowelizacji.

Co jeszcze się zmieni?

Lipcowa nowelizacja obejmuje również wiele pomniejszych zmian w prawie budowlanym. Zlikwidowaniu ulegnie m.in. obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Do tej pory należało powiadomić nadzór budowlany co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót . Również katalog obiektów budowlanych, których budowę obejmie taka uproszczona procedura, ulegnie sporym modyfikacjom. Dołączone zostaną do niego takie obiekty jak altany, parterowe budynki handlowe, usługowe, itp..

Według danych z 2014 roku przeciętny czas konieczny na uzyskanie wszystkich stosownych zezwoleń koniecznych do rozpoczęcia budowy wynosił 220 dni. Liberalizacja przepisów ma na celu głównie skrócenie czasu takich procedur oraz ograniczenie biurokracji. Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 305 posłów, 2 było przeciw, a 142 wstrzymało się od głosu.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.