Logowanie Rejestracja
Konfederacja Lewiatan: PKB Polski w 2015 roku wyniesie 3,5 proc.

Strona główna Wiadomości Konfederacja Lewiatan: PKB Polski w 2015 roku wyniesie 3,5 proc. Konfederacja Lewiatan: PKB Polski w 2015 roku wyniesie 3,5 proc.

Konfederacja Lewiatan: PKB Polski w 2015 roku wyniesie 3,5 proc.

Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w tym roku - PKB ma wynieść 3,5 proc., co będzie oznaczać przyrost o 0,1 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 14 stycznia 2015
Zobacz więcej:

 

Analitycy Lewiatana wskazują, że wzrost gospodarczy będzie porównywalny do roku ubiegłego, przy czym tempo przyrostu PKB przyśpieszy w kolejnych kwartałach. Ponadto - jak zauważa Małgorzata Starczewska - Krzysztofek, główna ekonomista Konfederacji Lewiatan, nieco inna będzie struktura wzrostu, która bardziej opierać się będzie na konsumpcji indywidualnej i publicznej, a mniej na inwestycjach. Ekspertka podkreśla również, że w dalszym ciągu będziemy mieć do czyniena z ujemną kontrybucją eksportu netto i niewielkim przyrostem zapasów.

 

W prognozie pojawia się informacja, iż niepewna sytuacja polityczna na wschodzie Europy może wpłynąć negatywnie na wzrost PKB, jednakże obserwowana zdolność polskich przedsiębiorców do minimalizowania ryzyka poprzez większą aktywność oraz poszukiwanie nowych kierunków sprzedaży pozwala sądzić, iż szacowana wartość 3,5 proc. zostanie w tym roku osiągnięta.

 

Analitycy Konfederacji Lewiatan przewidują, że w tym roku nastąpi osłabienie złotego względem euro, co może odbić się na konkurencyjności polskiego eksportu. Ponadto problematyczne może być szacowane zmniejszenie tempa wzrostu inwestycji (6 - 7 proc. w porównaniu do 10 proc. w 2014 roku), gdyż przedsiębiorstwa dużo inwestowały w roku ubiegłym, a poza tym w tym roku środki unijne nie zostaną uruchomione w skali, która gwarantowałaby duży wzrost inwestycji publicznych.

 

Niska inflacja, a w pierwszych dwóch kwartałach - deflacja, będzie powodem skłaniającym Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych w I kwartale. Ta prognoza Lewiatana jest tożsama z przewidywaniami największych banków, które  prognozują termin cięcia na luty lub marzec.

 

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Konfederacja Lewiatan: PKB Polski w 2015 roku wyniesie 3,5 proc.

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.