Logowanie Rejestracja
Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje Rekomendację U

Strona główna Wiadomości Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje Rekomendację U Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje Rekomendację U

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje Rekomendację U

30 grudnia Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentowała oficjalnie założenia Rekomendacji U dotyczącej dobrych praktyk w zakresie bancassurance, czyli sprzedaży produktów ubezpieczeniowych przez banki.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 2 stycznia 2014
Zobacz więcej:

„Konieczność opracowania jednolitego standardu rynkowego dotyczącego sprzedaży tych produktów wynikała ze stwierdzonych przez nadzór nieprawidłowości podczas kontroli w instytucjach finansowych” – czytamy we wstępie do projektu opracowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

KNF postanowiła rozpocząć prace nad nową rekomendacją po serii informacji opisujących niewłaściwe praktyki stosowane przez banki. Przede wszystkim wątpliwości nadzoru budziła współpraca banków i zakładów ubezpieczeń - często bank jako ubezpieczający reprezentuje ubezpieczonych, jednocześnie pobierając prowizję od zakładu ubezpieczeń jako pośrednik.

 

KNF zanegowała także sytuacje, w której klient nie ma możliwości skorzystania z ubezpieczenia oferowanego przez innego ubezpieczyciela niż wskazany przez bank - część banków przy okazji podpisywania umów o kredyt zmuszało klientów do zakupu polis u ubezpieczycieli współpracujących z bankiem. Rekomendacja U nakłada na bank obowiązek prowadzenia rzetelnej polityki informacyjnej, która powinna objaśniać także ryzyko wiążące się z zakupem danego produktu. Ma również ukrócić oferowanie klientom produktów inwestycyjnych niedostosowanych do ich potrzeb, sytuacji finansowej i wieku. Zdarzało się, że polisy zobowiązujące do regularnych wpłat przez kolejne 10–15 lat sprzedawano osobom po siedemdziesiątce.

 

Klient powinien mieć prawo wyboru produktu ubezpieczeniowego, zapoznania się z pełną treścią umowy, tabelą kosztów i ewentualnymi ryzykami związanymi z umową. Poza tym nowa regulacja ma uporządkować kwestię ujawnienia dochodów z produktów ubezpieczeniowych w ogólnych wynikach finansowych banków. Tutaj zastrzeżenia Komisji wzbudziło pobieranie nieproporcjonalnie wysokich prowizji – czasem nawet 95 proc. wartości opłacanej składki. Klient będzie miał prawo do informacji, jaka część płaconej przez niego składki staje się prowizją banku.

 

– Spodziewamy się, że najwięcej wątpliwości będzie budziła kwestia ujawnienia wynagrodzenia. Do tej pory sporo emocji budziły również kwestie związane z księgowaniem przychodów, gdyż niektóre z banków w dużej części przychody księgowały jednorazowo, zamiast rozkładać je w czasie, dlatego że mamy do czynienia przecież ze sprzedażą produktów długoterminowych. – mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

 

Efektem prac KNF-u ma być doprowadzenie do zbudowania czytelnych i przejrzystych relacji instytucji bankowych z klientami.


- Chcemy w tej rekomendacji uporządkować to, co wynikało do tej pory z naszych obserwacji, ale również z obserwacji europejskich w zakresie produktów oferowanych przez instytucje bankowe przy okazji sprzedaży własnych produktów – powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Jakubiak.

 

KNF czeka na uwagi banków do projektu Rekomendacji U do 24 stycznia 2014 r. i zakłada, że Rekomendacja ta zostanie wprowadzona w życie nie później niż do 1 listopada 2014 r..

 

Martyna Sarniak

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje Rekomendację U

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.