Logowanie Rejestracja
KNF znowelizowała Rekomendację T - kredyty w bankach wrócą do łask?

Strona główna Wiadomości KNF znowelizowała Rekomendację T - kredyty w bankach wrócą do łask? KNF znowelizowała Rekomendację T - kredyty w bankach wrócą do łask?

KNF znowelizowała Rekomendację T - kredyty w bankach wrócą do łask?

Uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej oraz premiowanie klientów za długi okres współpracy z bankiem. Takie zmiany niesie za sobą nowa rekomendacja T, dotycząca kredytów konsumpcyjnych, zatwierdzona pod koniec lutego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Elastyczniejsze podejście instytucji finansowych do klientów i zobowiązań detalicznych ma ożywić rynek kredytów.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 marca 2013
Zobacz więcej:

Potrzeba znowelizowania pierwszej odsłony Rekomendacji T, obowiązującej od 2011 roku, wynikała z tego, że była ona zbyt rygorystyczna, zwłaszcza w zakresie określania stosunku rat kredytu do dochodu netto potencjalnego kredytobiorcy, na czym tracili zarówno klienci, jak i banki. To przełożyło się na wzmocnienie pozycji parabanków i firm pożyczkowych.


Istotną zmianą w Rekomendacji T jest uproszczenie reguł oceny zdolności do zaciągnięcia zobowiązania przez klientów detalicznych, co oznacza mniej formalności. Obejmą one kredyty i pożyczki ratalne nieprzekraczające czterokrotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w styczniu wynosiło ono 3 680,30 zł). Zyskają również osoby dłużej związane z bankiem. W przypadku współpracy trwającej przynajmniej sześć miesięcy wartość zadłużenia nie może być wyższa niż sześciokrotność przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw. Z kolei przy dwunastomiesięcznym stażu wartość kredytu lub pożyczki nie może przekraczać 12-krotności takiego wynagrodzenia.


Zniesione zostały także limity wskaźnika Dtl mówiącego o stosunku maksymalnych rat zobowiązania do poziomu dochodu netto kredytobiorcy. Dotychczas osoba ubiegająca się o dodatkowe środki finansowe w banku nie mogła na spłatę zadłużenia poświęcić więcej niż 50 proc. swojego miesięcznego wynagrodzenia (przy zarobkach poniżej przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw) lub 65 proc. pensji (jeśli zarabiała powyżej średniej). Zgodnie z nową rekomendacją zarządy banków będą we własnym zakresie ustalać wysokość rat w odniesieniu do dochodów.


KNF pozostawił zapis o konieczności każdorazowej weryfikacji historii kredytowej osoby ubiegającej się o zobowiązanie. Instytucje finansowe nadal muszą zaciągać informacje z zewnętrznych, zwłaszcza międzybankowych, baz danych. Ważne jest również, aby przy ocenie zdolności kredytowej banki korzystały z danych udostępnianych przez biura informacji gospodarczej.


Organ nadzorczy daje instytucjom finansowym czas do 31 lipca 2013 roku na wprowadzenie liberalniejszej Rekomendacji T.

 

Zmiany w rekomendacji T ogłoszone przez KNF pozwalają z większym optymizmem patrzeć na rynek pośrednictwa kredytowego w zakresie finansowania nieruchomości. Bardzo istotną zmianą będzie możliwość uproszczonej procedury obliczania zasad zdolności kredytowej. Tego typu zapisy będą powodowały większe możliwości uzyskania kredytu w bankach pierwszego wyboru, czyli tych, w których obecnie posiadamy rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy, ponieważ na podstawie naszych stałych wpływów będzie możliwość odstąpienia przez instytucję bankową od dodatkowych dokumentów finansowych. - komentuje Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Banking-Magazine.pl

 

Sylwia Stowra


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

KNF znowelizowała Rekomendację T - kredyty w bankach wrócą do łask?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.