Logowanie Rejestracja
Karta kredytowa – comiesięczny bufor bezpieczeństwa. Jak to działa?

Strona główna Wiadomości Karta kredytowa – comiesięczny bufor bezpieczeństwa. Jak to działa? Karta kredytowa – comiesięczny bufor bezpieczeństwa. Jak to działa?

Karta kredytowa – comiesięczny bufor bezpieczeństwa. Jak to działa?

Karta kredytowa to dość specyficzny produkt finansowy choćby ze względu na fakt, że dokonane nią transakcje finansuje bank. Wprawdzie i tak musimy zwrócić wydaną sumę, ale bardzo wygodnie jest mieć świadomość, że w momencie gdy poziom domowego budżetu jest bliski zeru, a do wypłaty daleko, możemy skorzystać z szybkiego zastrzyku dodatkowej gotówki, nawet bez odsetek.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 14 czerwca 2013
Zobacz więcej:

Liczne mity, które narosły wokół kart kredytowych mogą skutecznie zniechęcać do uzupełnienia własnego portfela o tego typu produkt finansowy. Zwykle stwierdzenia, że jej posiadanie jest gorsze niż spłacanie kredytu gotówkowego pada z ust osoby, która nie do końca rozumie zasady jej funkcjonowania. Tymczasem karta kredytowa może być o wiele lepszym rozwiązaniem na potrzebę szybkiego zastrzyku pieniędzy niż tradycyjne zobowiązanie gotówkowe. Jest również wygodna, bo pieniądze można wykorzystać na dowolny cel, a kredytowy plastik jest akceptowany we wszystkich punktach handlowo-usługowych, obsługujących transakcje bezgotówkowe.


Kredyt w karcie to najprościej mówiąc limit, który przyznaje nam bank na podstawie posiadanej zdolności kredytowej. W momencie realizacji transakcji z rachunku płyną nie nasze pieniądze, ale banku. Nim przyjdzie nam uregulować faktyczną należność, mogą minąć nawet dwa miesiące. Co ciekawe, bank nie każe nam spłacać odsetek. Oczywiście, pod warunkiem, że uregulujmy wydaną sumę w umówionym terminie. To możliwe dzięki tzw. okresowi bezodsetkowemu (tzw. grace period), który zwykle wynosi od 50 dni wzwyż. W praktyce okres ten dzieli się na okres rozliczeniowy, czyli 30 dni oraz czas spłaty, czyli pozostała liczba dni. Po upływie miesiąca otrzymamy bezpłatny wyciąg zawierający informacje odnośnie tego, ile wydaliśmy, w ramach jakich operacji i kiedy mija termin spłaty.

 

Nie oznacza to jednak, że po upływie 30 dni nie możemy realizować zakupów. Wręcz przeciwnie – dostęp do gotówki mamy cały czas. Możemy też spłacić minimalną część zadłużenia, np. 5 czy 10 proc. (w zależności od banku), aby uniknąć dodatkowych opłat. Warto pilnować terminów, ponieważ po ich przekroczeniu bank zacznie naliczać odsetki, co może sprawić, że karta kredytowa stanie się drugim kredytem. Wynika to z tego, że odsetkami będzie objęty nie okres, który minął od dnia spłaty, ale ten, w którym wykonałeś pierwszą transakcję w danym cyklu rozliczeniowym. Oprocentowanie karty może maksymalnie wynieść czterokrotność stopy lombardowej (obecnie 17 proc.).


Niekiedy banki kuszą niższym oprocentowaniem, jeśli zdecydujemy się przenieść swoją kartę z jednej instytucji do drugiej. Taką możliwość daje obecnie Bank Zachodni WBK, który przez pierwszy rok po transakcji oferuje stałe oprocentowanie rzędu 8,99 proc. Zbliżeniowa karta kredytowa MasterCard PAYBACK wiąże się z 54-dniowym okresem bezodsetkowym. Dodatkowo za każde wydane 3 zł zyskujemy 1 pkt w ramach programu PAYBACK, gdzie punkty można wymieniać na atrakcyjne nagrody. Do tego BZ WBK proponuje usługę Ratio, umożliwiającą rozłożenie transakcji dokonanych kartą oraz przelewów z rachunku kary kredytowej, np. opłacenie rachunku telefonicznego, na raty z niskim oprocentowaniem. Można zyskać również rabaty na zakupy w ponad 300 e-sklepach, m.in. Neo24.pl oferującym sprzęt AGD, RTV, IT czy kosmetyki.


Warto pamiętać, że jeśli już karta kredytowa trafi do naszego portfela, to starajmy się nią aktywnie posługiwać, bo wystarczy dokonać kilka transakcji w ciągu miesiąca, aby nie ponosić comiesięcznych opłat. Ponadto unikajmy wypłacania gotówki z konta przy jej pomocy, ponieważ prowizja za taką operację sięga nawet kilkunastu złotych.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Karta kredytowa – comiesięczny bufor bezpieczeństwa. Jak to działa?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.