Logowanie Rejestracja
Karta czy gotówka – co lepiej wziąć na wakacje?

Strona główna Wiadomości Karta czy gotówka – co lepiej wziąć na wakacje? Karta czy gotówka – co lepiej wziąć na wakacje?

Karta czy gotówka – co lepiej wziąć na wakacje?

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu zwykle wypłacamy z banku sporą sumę pieniędzy przeznaczoną na wypoczynek. Wolimy zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę, aby w obcym miejscu nie być zmuszonym do szukania bankomatu. Wiele osób nie wyrobiło sobie jeszcze bowiem nawyku płacenia kartą za drobne wydatki, choć takie postępowanie ma sporo zalet. Co zatem lepiej zabrać na wakacje: gotówkę czy kartę płatniczą?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 31 lipca 2015
Zobacz więcej:

 

Okulary przeciwsłoneczne – są, olejek do opalania - jest, spakowane walizki? Czekają w progu... Dla większości Polaków urlop to jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil w roku. Ostatni rzut oka do portfela przed ruszeniem w trasę – zwykle przed wakacjami wypchany jest on grubym plikiem banknotów. Czy zabieranie ze sobą gotówki jest jednak konieczne?


Gotówka – (nie)zbędny pasażer na gapę?


Do niedawna w Polsce płacić kartą można było jedynie w dużych supermarketach – dlatego właśnie przyzwyczajeni jesteśmy do noszenia przy sobie gotówki. Choć obecnie nadal nie we wszystkich miejscach można płacić kartą, to wybierając wakacje w kraju nie warto zawracać sobie głowy wożeniem ze sobą sporych kwot pieniędzy. Transakcje bezgotówkowe przy pomocy karty płatniczej bądź znalezienie bankomatu nie stanowi obecnie problemu w żadnej z ulubionych wypoczynkowych miejscowości Polaków. Zawsze warto mieć jednak przy sobie niewielki zapas drobnych - kupowanie lodów na bałtyckiej plaży czy robienie zakupów w osiedlowych sklepikach nadal wymaga od nas noszenia przy sobie bilonu.


Gruby plik banknotów zabieramy ze sobą przede wszystkim na zagraniczne wycieczki –  poza granicami naszego kraju raczej unikamy płacenia kartą, aby nie tracić na przewalutowaniu. Czy jednak noszenie ze sobą dużych sum pieniędzy jest bezpieczne? W razie zgubienia portfela tracimy przecież bezpowrotnie całą posiadaną gotówkę, co może oznaczać nieudane wakacje. Popularne kurorty to także raj dla kieszonkowców, przez co noszenie przy sobie sporych kwot wydaje się być obarczone niemałym ryzykiem. Jeśli już zdecydujemy się na zabieranie ze sobą gotówki - nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Porozdzielajmy pieniądze na mniejsze sumy, aby zminimalizować straty w przypadku kradzieży.


Nie zapominajmy jednak, że nawet na zagranicznych wycieczkach warto mieć ze sobą niewielką ilość pieniędzy w gotówce - bez niej możemy zapomnieć o zakupach na miejscowych bazarach czy w sklepach z pamiątkami. Również stołowanie się w małych lokalach gastronomicznych wymaga od nas noszenia przy sobie gotówki - zwyczaj nakazuje, że choć za posiłek zapłacimy kartą, to napiwki należy już płacić drobnymi z własnej kieszeni. Najlepiej zabierajmy ze sobą banknoty w mniejszych nominałach, aby nie mieć problemu z otrzymaniem reszty.

 

Zabierz kartę na wakacjeW świetle ryzyka, jakie niesie za sobą finansowanie wyjazdu gotówką, lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż karty płatniczej. Dlaczego? Nawet jeśli zostanie ukradziona, to przestępca nie będzie w stanie pobrać pieniędzy z naszego konta bez kodu PIN. Również płatności zbliżeniowe mają specjalny limit, który uniemożliwia potencjalnym złodziejom użycia większej sumy naszych środków. Po kilku takich transakcjach system automatycznie zacznie wymagać podania PIN-u i złodziej będzie bezsilny. Nie należy zapominać też o fakcie, że gdy zgubimy kartę to wystarczy jeden telefon, aby ją zablokować – niestety nie da się tego samego zrobić z ukradzionym portfelem.„Plastik” zwykły czy walutowy?


Dziś na całym świecie możemy posługiwać się większością kart wydanych przez polskie banki, jednak wypłacając za granicą gotówkę z karty złotówkowej trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Mogą one obejmować prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu, opłatę związaną z przewalutowaniem złotówek oraz sam koszt zakupu waluty. Sprawia to, że często sami nie wiemy ile ostatecznie wyniesie nas dany zakup. Zatem przed wybraniem się na zagraniczne wakacje warto rozważyć wyrobienie konta walutowego – pozwoli ono „ominąć” koszty dodatkowe pobierane np. z tytułu przewalutowania.

   

Dodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Karta czy gotówka – co lepiej wziąć na wakacje?

Polacy zadłużeni na 40 mld złotych
Zobacz następny artykuł:
Polacy zadłużeni na 40 mld złotych
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.