Logowanie Rejestracja
Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Strona główna Wiadomości Jak wybrać najlepszą lokatę bankową? Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Najlepsza lokata bankowa to oczywiście ta, która da zarobić najwięcej. Wysokość zysków generowanych przez lokatę to absolutnie najważniejszy parametr przy wyborze najatrakcyjniejszej oferty. Ale na co jeszcze zwrócić uwagę?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 3 marca 2014
Zobacz więcej:

 

Tyle banków, każdy oferuje po kilka różnych lokat. Są na przykład zarówno lokaty ze stałym oprocentowaniem, jak i zmiennym, od 1 czy kilku dni aż do lokat na 3 lata. Jak się w tym połapać? Jaką ofertę wybrać? Narzędziem służącym do porównywania lokat jest comperia.pl - pierwsza internetowa porównywarka finansowa w Polsce. Dzięki niej można skonfrontować depozyty wszystkich banków w Polsce. Przedtem jednak warto posiąść podstawową wiedzę o najważniejszych cechach lokat. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań w przyszłości.

 


Oprocentowanie stałe czy zmienne


Przede wszystkim, wybierając lokatę należy sprawdzić, czy jej oprocentowanie jest stałe czy zmienne. Jeśli stałe - to znaczy, że na pewno nie zmieni się przez cały okres trwania lokaty. A więc już zakładając depozyt w banku, można policzyć co do grosza, ile odsetek otrzyma się w momencie zapadalności lokaty.


Nie jest możliwa dokładna kalkulacja odsetek w przypadku lokat z oprocentowaniem zmiennym. Wówczas w trakcie trwania lokaty jej oprocentowanie może się zmienić, i ta zmiana będzie miała wpływ na tempo, w jakim odsetki będą przyrastały. Oprocentowanie tego typu lokat nie zależy jednak od „widzimisię” banku, ale od wartości pewnych rynkowych odnośników, zwykle stóp rynkowych WIBID lub WIBOR albo stóp ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie zmienne jest stosowane zwykle przy lokatach długoterminowych, czyli np. na okres 2 lat.


Długość trwania lokaty


Wybierając lokatę należy się także zastanowić, na jaki okres można „zamrozić” pieniądze. Tak naprawdę bowiem nie powinno się do nich sięgać - zrywając lokatę traci się zazwyczaj wszystkie naliczone dotychczas odsetki. Dlatego lokatę należy założyć na taki czas, w którym na pewno dana kwota nie będzie deponentowi potrzebna.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.