Logowanie Rejestracja
Jak w przedświątecznej bieganinie ustrzec się przez fałszerzami banknotów?

Strona główna Wiadomości Jak w przedświątecznej bieganinie ustrzec się przez fałszerzami banknotów? Jak w przedświątecznej bieganinie ustrzec się przez fałszerzami banknotów?

Jak w przedświątecznej bieganinie ustrzec się przez fałszerzami banknotów?

Gigantyczne kolejki i natężony ruch w centrach handlowych to nieodzowny element atmosfery przed świętami Bożego Narodzenia. Panujący wokół zgiełk i rozgarniasz obniża poziom naszej uwagi i koncentracji, co doskonale wykorzystują fałszerze banknotów.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 24 grudnia 2012
Zobacz więcej:

Z tegorocznych deklaracji Polaków wynika, że na urządzenie świąt planujemy wydać średnio 1280 zł. W tych kosztach zawiera się przygotowanie wieczerzy i spotkań w gronie rodziny, kupno prezentów, a także bożonarodzeniowych ozdób. Przemnażając to przez liczbę rodzin, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi 13,4 mln, w sumie te święta mogą nas kosztować ponad 17 mld zł. Znaczna część tych pieniędzy pojawi się w obiegu w postaci gotówki. To doskonała okazja dla fałszerzy banknotów, liczących na nieuwagę pochłoniętych dużą ilością pracy kasjerów, którzy nie są w stanie dokładnie sprawdzić każdej monety czy banknotu.

 


Warto samemu zadbać o to, aby nie zostać oszukanym. Aby rozpoznać fałszywe pieniądze należy przejechać opuszkiem palca po elementach wykonanych techniką druku stalorytniczego m.in. cyfrach oznaczających nominał i po portrecie władcy. Ich gładka i wyraźnie śliska powierzchnia wskazuje na fałszywy pieniądz. Należy też sprawdzić, czy na banknocie znajduje się znak wodny oraz elementy pokryte zmieniającą kolor farbą. Dodatkowo w przypadku banknotów o nominałach 10 i 20 zł połyskującą farbę metaliczną powinniśmy zauważyć po lewej stronie portretu króla. Na prawdziwych banknotach 50, 100 i 200 zł farba ta znajduje się po prawej stronie postaci władcy. Sprawdzimy to oglądając banknot pod światłem. Wówczas też powinniśmy zauważyć nitkę zabezpieczającą. Ponadto „setki” pokrywa złota folia, a „dwusetki” mają hologram z folii. Dodatkowo każdy banknot ma nadany numer indywidualny. Powtarzający się ciąg cyfr wskazuje na falsyfikat.

 


Nie wolno również zapominać o złodziejach, którzy skrzętnie wykorzystują nasze przedświąteczne zabieganie do kradzieży nie tylko pieniędzy, ale i dokumentów tożsamości. Pamiętajmy o zamykaniu torebek i nie trzymajmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni czy płytkich kieszeniach kurtek.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Jak w przedświątecznej bieganinie ustrzec się przez fałszerzami banknotów?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.