Logowanie Rejestracja
Jak przyjęcie euro może wpłynąć na Twój kredyt hipoteczny?

Strona główna Wiadomości Jak przyjęcie euro może wpłynąć na Twój kredyt hipoteczny? Jak przyjęcie euro może wpłynąć na Twój kredyt hipoteczny?

Jak przyjęcie euro może wpłynąć na Twój kredyt hipoteczny?

Perspektywa zastąpienia polskiej waluty przez euro, choć wydaje się odległa, już teraz budzi spore wątpliwości i wiele obaw zarówno wśród osób już spłacających zobowiązanie hipoteczne, jak i przyszłych kredytobiorców. Po przystąpieniu Polski do strefy euro najwięcej powodów do zadowolenia będą mieli ci, którzy postawili na złotego, gdyż w związku ze obniżaniem stóp procentowych wysokość miesięcznych rat może spaść nawet o jedną trzecią. Z kolei „frankowcy” nie będą mogli do końca spać spokojnie.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 23 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

Zmiana obowiązującej waluty niesie za sobą konieczność przeliczenia wszelkich wartości na euro, wyrównanie poziomu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego z tymi ze strefy euro oraz zastąpienie stawki WIBOR (oprocentowanie kredytów na polskim rynku) EURIBOR-em. To znajdzie odzwierciedlenie w wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, które ulegnie spadkowi. Jednak stopień w jakim na wymianie waluty zyskają osoby finansujące własne M z pomocą banku zależy od tego, czy długoletnie zobowiązanie zostało zaciągnięte w złotówkach, euro czy franku szwajcarskim.


Na korzyści mogą liczyć zadłużeni w rodzimej walucie, ponieważ już i tak rekordowo niskie stopy procentowe, które od listopada zeszłego roku zmniejszyły się o 150 punktów bazowych, zostaną sprowadzone do poziomu obowiązującego w 17 państwach UE, gdzie euro jest prawnym środkiem płatniczym. Obecnie stawka EURIBOR 3M wynosi niecałe 0,21 proc., natomiast WIBOR 3M – 3,25 proc. (dane na 23.04.2013).


Oznacza to, że przy marży rzędu 1,5 proc. kredyt złotowy jest oprocentowany w skali 4,85 proc., podczas gdy na rynku wspólnotowym ten parametr wyniósłby zaledwie 1,71 proc. W efekcie wysokość miesięcznej raty zobowiązania hipotecznego na 300 tys. zł z 30-letnim okresem spłaty spadłaby z 1583 zł do 1066 zł.


W przypadku osób, które zdecydowały zadłużyć we franku szwajcarskim, wprowadzenie euro może przynieść straty. Po pierwsze dlatego, że wysokość oprocentowania tego rodzaju kredytu zależna jest od poziomu stóp procentowych w Szwajcarii. Po drugie dojdzie do blokady kursu, po którym złoty przeliczany jest na euro, co oznacza, że frank może już nigdy nie osiągnąć poziomu z II i III kwartału 2008 roku (odpowiednio 2,12 zł i 2,05 zł). Po trzecie wahania kursu euro mogą wywrzeć negatywny wpływ na kurs szwajcarskiej waluty. Wprawdzie obecnie umocnił się on w stosunku do europejskiej waluty, ale w przypadku zażegania problemów obserwowanych od dłuższego czasu w krajach strefy, może on stracić na wartości.

 

 


Najmniej zagrożeni wydają się zadłużeni w euro, jednak ich sytuacja będzie w znacznym stopniu uzależniona od kursu, po którym Polska przyjmie nową walutę. Jego wysokość zostanie ustalona na podstawie średniej wartości, jaką euro będzie osiągało w tzw. 2-letnim okresie przygotowawczym. Zatem euro-kredytobiorcy zyskają jeśli kurs wypłaty zobowiązania był wyższy niż ten, po którym dojdzie do przeliczenia wartości m.in. wynagrodzenia w złotych na euro. Przy identycznych kursach zadłużeni również nie będą mogli narzekać, gdyż płacone prze nich odsetki były niższe niż te, które regulowaliby przy kredycie w złotych. Natomiast ze stratami muszą liczyć się kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie po kursie niższym niż ten w momencie przewalutowania. Dla nich, podobnie jak dla „frankowców” jedyną szansą na obniżenie wysokości rat będzie umocnienie się złotego w stosunku do euro przed zablokowaniem kursu.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Jak przyjęcie euro może wpłynąć na Twój kredyt hipoteczny?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.