Logowanie Rejestracja
Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Strona główna Wiadomości Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia? Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Kredyty to szybki sposób na pozyskanie rzeczy czy usług, na które musielibyśmy oszczędzać długimi latami. Równocześnie to spore obciążenie dla domowego budżetu, dlatego należy z niego korzystać rozsądnie. Gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową i regularnym spłacaniem zadłużenia nie można uciekać od problemu. Ważne jest, aby nie zawiesić sobie na szyi tzw. pętli kredytowej.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 listopada 2012
Zobacz więcej:

Kredyt hipoteczny spełnia nasze marzenie o własnym M, a samochodowy – o nowym aucie. Zaciągnięcie zobowiązania gotówkowego w banku pozwala również na ekskluzywną wycieczkę czy zakup drogich rzeczy.     Wszystko jest w porządku dopóki jesteśmy w stanie terminowo spłacać zadłużenie. Jednak niespodziewany dodatkowy wydatek czy też utrata pracy może spowodować trudności z regulowaniem należności wobec instytucji finansowej.

 


Zwykle pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam na myśl w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać danego zobowiązania jest zaciągniecie kolejnego, a gdy pojawiają się problemy również z nim, sięgamy po następny kredyt. Jeśli nie możemy go zdobyć w banku, idziemy do firmy pożyczkowej, która oczywiście nam pomoże i da pieniądze, bo dla niej sytuacja finansowa klienta nie ma znaczenia. W ten sposób nawet niewielki dług urasta do gigantycznych rozmiarów, a my coraz bardziej wpadamy w spiralę zadłużenia. Co zrobić, aby pętla kredytowa jeszcze bardziej nie zaciskała się nam na szyi?

 


To czego na pewno nie wolno robić w sytuacji, gdy utracimy płynność finansową, a posiadamy zadłużenie w banku, to bark płatności rat bez powiadomienia o tym kredytodawcy. Zaległości i tak będziemy musieli uregulować, a będą one jeszcze większe, bo obciążone odsetkami karnymi. Ponadto nasza nieterminowość zostanie odnotowana w postaci wpisu na listę Biura Informacji Kredytowej, co znacznie utrudni nam możliwość znalezienia nici porozumienia z instytucją finansową.

 


Przede wszystkim nie można uciekać od problemu i należy jak najszybciej poinformować bank o swoich finansowych kłopotach. Nasze trudne położenie raczej nie spowoduje anulowania kredytu, ale da możliwość negocjowania dotychczasowych warunków umowy. W ten sposób możemy uzyskać wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, co spowoduje obniżenie miesięcznej raty, lub skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, czyli na pewien czas zawiesić konieczność regulowania zadłużenia. Ten ostatni wariant sprawdza się, gdy zalegamy z jedną lub maksymalnie trzema ratami.

 


Posiadając zobowiązania wobec kilku instytucji finansowych, warto zamienić je w tzw. kredyt konsolidacyjny, czyli jeden dług o niższej racie. W ten sposób wysokość zadłużenia nie będzie się zwiększać, bo środki nie przechodzą przez ręce kredytobiorcy, ale bank od razu przeznacza je na spłatę wcześniejszych kredytów.

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: maniek Dodano: 23 listopada 2012

z kredytem nie ma problemu jeśli weźmie się go na dobrych warunkach w odpowiednim banku i na miarę swoich możliwości.kiedy potrzebowałe kredytu na wymianę sprzętu agd w domu, sporo czasu poświęciłem na szukanie dobrego kredytu gotówkowego. okazało się,że getin ma najlepszą ofertę więc u nich skorzystałem.
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.