Logowanie Rejestracja
Jak inwestować na rynku obligacji Catalyst?

Strona główna Wiadomości Jak inwestować na rynku obligacji Catalyst? Jak inwestować na rynku obligacji Catalyst?

Jak inwestować na rynku obligacji Catalyst?

Zakup obligacji korporacyjnych może być atrakcyjnym sposobem uzupełnienia portfela dla każdego, kto oczekuje dużych zysków w połączeniu z niezbyt wysokim ryzykiem. Obecnie, w czasach coraz niższego oprocentowania lokat, te instrumenty cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko dużych inwestorów.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 24 lipca 2015
Zobacz więcej:

 

Na czym polega inwestowanie w obligacje korporacyjne?


Inwestowanie w obligacje korporacyjne może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszy opiera się na ich zakupie na rynku pierwotnym lub wtórnym i otrzymywaniu co jakiś czas (przeważnie co rok) odsetek od emitenta.


Drugą metodą jest zakup obligacji w celu ich odsprzedaży z zyskiem w bliższej lub dalszej przyszłości. Takie działanie nosi miano spekulacji i wiąże się z wyższym poziomem ryzyka niż zarabianie na odsetkach.


 

Obrót obligacjami korporacyjnymi


Obligacje korporacyjne notowane są na rynku Catalyst. Powstał on w roku 2009 w celu ułatwienia emisji obligacji korporacyjnych oraz ich zakupu i sprzedaży przez różne podmioty. Dla firm i innych instytucji emisja obligacji jest sposobem na pozyskanie dodatkowych funduszy. Inwestorzy mogą je nabywać licząc na dochody z odsetek, a także odzyskanie zainwestowanej gotówki w dniu wykupu.


Rynek Catalyst tworzą platformy obrotu dostarczane przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz spółkę BondSpot, które umożliwiają zakup i sprzedaż obligacji zarówno klientom hurtowym, jak i detalicznym.


 

Zalety inwestowania w obligacje korporacyjne


Do największych zalet instrumentów dłużnych oferowanych przez korporacje należy niewątpliwie ich wysokie oprocentowanie. W dobie niskich stóp procentowych może być ono nawet 2 - 3 razy wyższe niż na lokatach lub obligacjach, które można zakupić od rządu.


Innymi plusami są na przykład niewielkie wahania wyceny, stosunkowo duża płynność zainwestowanych pieniędzy oraz proste zasady inwestowania. Zakup obligacji nie wymaga tak dużej wiedzy, jak w przypadku obracania akcjami.


 

Bezpieczeństwo inwestowania na rynku Catalyst


Aby inwestować na Catalyst, potrzebny jest rachunek inwestycyjny, który ma w swojej ofercie praktycznie każdy dom maklerski. Samodzielne zarabianie na obligacjach korporacyjnych jest również możliwe, jednak może sprawiać trudności mniej wprawnemu inwestorowi. Rynek obligacji jest bowiem obarczony ryzykiem upadku emitenta, który może pociągnąć za sobą problemy z odzyskaniem pieniędzy.


Żeby zmaksymalizować szanse na udaną inwestycję, należy odpowiednio wybrać papiery wartościowe do zakupu. Pomóc w tym może autoryzowany doradca Catalyst (np.: https://michaelstrom.pl/), a także inni doradcy inwestycyjni, którzy są w stanie zaoferować klientom obligacje o najbardziej korzystnym stosunku zysków do ponoszonego ryzyka.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.