Logowanie Rejestracja
Jak działają firmy windykacyjne?

Strona główna Wiadomości Jak działają firmy windykacyjne? Jak działają firmy windykacyjne?

Jak działają firmy windykacyjne?

Windykacja należności firmy to proces dość skomplikowany. Każdy chciałby, by dług został odzyskany w jak najszybszym tempie. W rzeczywistości wygląda to jednak różnie. Sprawy kierowane do sądu ciągną się latami, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. W tym momencie większość przedsiębiorców zdecyduje się na pomoc firmy windykacyjnej. Jak działa taka firma i co leży w jej kompetencjach?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 30 stycznia 2015
Zobacz więcej:

 

Windykator jest kimś w rodzaju pośrednika między przedsiębiorstwem a zadłużonym kontrahentem. Jego zadaniem jest jak najsprawniejsze wyegzekwowanie długu za pomocą komunikacji z dłużnikiem. Zadaniem firmy windykacyjnej jest takie pokierowaniem długiem, by ten, nawet stopniowo, został wreszcie spłacony.

 

Firma windykacyjna=komornik?

 

Nie jest prawdą, że windykator to ta sama osoba co komornik. Ten drugi wkracza do akcji, gdy wyegzekwowanie długu od kontrahenta staje się niemożliwe dla firmy windykacyjnej. Ta działa z prywatnego ramienia przedsiębiorcy i stara się mu pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Komornik natomiast to funkcjonariusz państwowy. To on zajmuje majątek dłużnika i w zasadzie stanowi on organ wykonawczy w procederze windykacji należności.

 

Jak działa firma windykacyjna?

 

Przedsiębiorca, który chce odzyskać swoje pieniądze od kontrahenta zwraca się po pomoc do odpowiedniej firmy windykacyjnej. Co dalej? Akcję ściągnięcia długu rozpoczyna kontrolny telefon do kontrahenta. Jeśli ten nie pomógł, windykator przypomina o długu odpowiedniemu podmiotowi listownie, drogą mailową, smsami czy kontaktem osobistym. Gdy zawodzi również ta opcja, firma windykacyjna przekazuje dane dłużnika do bazy danych zadłużonych klientów. Figurowanie w takowej uniemożliwia mu np. wzięcie kredytu lub zakupu sprzętu na tzw. raty. Na koniec firma windykacyjna obciąża kontrahenta rachunkiem za swoje działania i przekazuje sprawę w ręce komornika.

 

Kto może skorzystać z usług firmy windykacyjnej?

 

Każda osoba prawna lub fizyczna, która ma prawo żądać od kogoś zapłaty pieniędzy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, która firma zajmuje się przypadkami osób indywidualnych, a która sprawami firm i większych przedsiębiorstw. Nie ma znaczenia oczywiście rodzaj branży, w której pracuje zadłużony.

 

A może od razu zwrócić się do prawnika?

 

Oczywiście można od razu skorzystać z takiej opcji. To rozwiązanie równie dobre, co zgłoszenie się do firmy windykacyjnej. Jej największym minusem jest jednak działalność polskich sądów, która nie należy do najszybszych. Czasem więc firma windykacyjna poradzi sobie szybciej, ku uciesze przedsiębiorcy. Oprócz tego kancelaria prawna naliczy sobie z pewnością dodatkowe koszty związane z różnymi czynnościami sądowymi, a to sprawi, że rachunek za skorzystanie z jej usług notorycznie będzie wzrastać.

 

Którą firmę windykacyjną wybrać?

 

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od firmy specjalizującej się windykacją należności. Obecnie oferują one swoim klientom różne przywileje. Przykładowe zestawienie ofert firm windykacyjnych można znaleźć np. tutaj: http://direct.money.pl/windykacja/

 

 

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 2)

Autor: HenHen HenHen Dodano: 16 marca 2015

Bardzo dobry artykuł. Dobrze wiedzieć, jak funkcjonuje windykacja. Polecam też ten tekst: https://windykacjabloog.wordpress.com/2015/03/11/firma-windykacyjna-jakie-ma-prawa-i-jak-dziala/

Autor: HenHen HenHen Dodano: 16 marca 2015

Bardzo dobry artykuł. Dobrze wiedzieć, jak funkcjonuje windykacja. Polecam też ten tekst: https://windykacjabloog.wordpress.com/2015/03/11/firma-windykacyjna-jakie-ma-prawa-i-jak-dziala/
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.