Logowanie Rejestracja
Inwestuj w fundusze

Strona główna Wiadomości Inwestuj w fundusze Inwestuj w fundusze

Inwestuj w fundusze

Mamy dziś bardzo wiele możliwości pomnażania naszego kapitału. Najprostszym i najpewniejszym sposobem jest założenie lokaty bankowej o odpowiadającym nam oprocentowaniu.  Zysk nie będą tu jednak szczególnie spektakularne.

Autor: Rafal_Tomkowicz | Dodano: 4 maja 2013
Zobacz więcej:

Zdecydowanie więcej możemy zarobić inwestując nadwyżki finansowe w fundusze inwestycyjne. Metoda ta jest jednak nieco bardziej ryzykowna.

 

Czym jest fundusz inwestycyjny?

 

Najkrócej mówiąc jest to forma wspólnego lokowania środków pieniężnych (lub rzadziej papierów wartościowych) . Mogą w  nim uczestniczyć osoby fizyczne, firmy, gminy i inne jednostki. Zgromadzony kapitał jest inwestowany w ściśle określone aktywa ( obligacje, bony skarbowe, akcje).
 

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

 

Wyróżniamy dwa podstawowe typy funduszów inwestycyjnych: otwarty  i zamknięty.

 

Fundusz otwarty dostępny jest dla wszystkich uczestników (charakteryzuje go zmienna liczba jednostek uczestnictwa). W tym przypadku istnieje ograniczenie inwestycji jakie może wykonywać fundusz.

 

Fundusz zamknięty posiada stałą liczbę certyfikatów uczestnictwa. Jest on zdecydowanie bardziej ryzykowny, ze względu na możliwość inwestowania nawet w mniej płynne aktywa.

 

Istnieją również formy pośrednie funduszów inwestycyjnych.

Fundusz mieszany łączy cechy funduszu otwartego i zamkniętego, który emituje certyfikaty inwestycyjne, ale musi je odkupywać od uczestników na ich żądanie.

Specjalistyczny otwarty, który dokładnie określa kto może zostać uczestnikiem funduszy (np. tylko osoby prawne.

Specjalistyczny zamknięty, którego certyfikaty nie podlegają obowiązkowi wprowadzenia do obrotu.

 

Jak wybrać fundusz inwestycyjny

 

Na rynku znajdziemy dziś ofertę nawet kilkuset tysięcy funduszy inwestycyjnych.

Zazwyczaj sytuacja przedstawia się tak, że im większe zyski możemy osiągnąć dzięki danemu funduszowi, tym większe niesie za sobą ryzyko.

Najwięcej zarobimy inwestując w fundusze akcyjne, nie jest to jednak najbezpieczniejszy sposób na zwiększenie kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wybierając fundusz pasywny nie możemy mieć pewności, że nie stracimy na inwestycji. 

 

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.