Logowanie Rejestracja
Ile miesięcy potrzeba, aby uzbierać na wkład własny?

Strona główna Wiadomości Ile miesięcy potrzeba, aby uzbierać na wkład własny? Ile miesięcy potrzeba, aby uzbierać na wkład własny?

Ile miesięcy potrzeba, aby uzbierać na wkład własny?

Odkładając 1533 zł miesięcznie po 20 miesiącach uzbieramy wymagane przez banki 10 proc. wkładu własnego, które będzie nam potrzebne, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania o wartości 300 tys. zł.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 29 kwietnia 2014
Zobacz więcej:

 

Zgodnie z Rekomendacją S, banki nie udzielają już kredytów hipotecznych, z pomocą którego możemy w całości sfinansować zakup nieruchomości. W tym roku, aby móc złożyć wniosek kredytowy, trzeba mieć oszczędności rzędu co najmniej 5 proc. wartości domu czy mieszkania, które chcemy nabyć. Od przyszłego roku wysokość wkładu własnego wzrośnie do 10 proc. Jedynie osoby, które mają mniej niż 35 lat (zarówno osoby samotne, jak również młode rodziny i małżeństwa, w których jeden z partnerów nie przekroczył wskazanego wieku) i są na etapie zakupu swojego pierwszego M, nie muszą odkładać pieniędzy, o ile zdecydują się na skorzystanie z rządowej dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Niezbędne jest także kupno lokalu na rynku pierwotnym oraz wybranie nieruchomości, której cena nie przekracza limitu określonego dla danej części Polski.

 


Pozostałe osoby marzące o własnym M muszą zacząć myśleć o odkładaniu pieniędzy na wkład własny. Im szybciej rozpoczną oszczędzanie, tym lepiej gdyż w 2016 roku, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, będzie trzeba posiadać 15 proc. wartości nabywanej nieruchomości, a rok później na start potrzebne będzie już 20 proc. Wysokość wkładu własnego będzie można obniżyć wykupując dodatkowe ubezpieczenie nieruchomości i kredytu.


Jeśli zatem nasze przyszłe mieszkanie lub dom kosztuje 300 tys. zł do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w przyszłym roku będziemy potrzebować 30 tys. zł. Bank udzieli nam zobowiązania w wysokości 270 tys. zł, co oznacza, że miesięcznie będziemy płacić 1533 zł – przy niezmiennym oprocentowaniu i 25-letnim okresie spłaty. Odkładając taką kwotę przyszłej raty już od tego miesiąca, w grudniu 2015 roku uzbieramy 30 660 zł, co oznacza, że w ostatniej chwili będziemy mogli złożyć wniosek o dofinansowanie z limitem wkładu własnego rzędu 10 proc.


Jeśli miesięcznie będziemy w stanie zaoszczędzić 1667 zł, kredyt hipoteczny będziemy mogli zaciągnąć za 1,5 roku, a gdy w ciągu miesiąca odłożymy 2500 zł, na nowe mieszkanie z wkładem własnym w wysokości 30 tys. zł będzie nas stać już po roku.


Oszczędności, które zamierzamy przeznaczyć na wkład własny warto wpłacać na rachunek oszczędnościowy lub lokatę z możliwością jej zamknięcia w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

 

Sylwia Stwora

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: kratka Dodano: 29 kwietnia 2014

my już się do tego długo przymierzaliśmy więc nie było zdziwienia. potem tylko rewelacyjny kredyt hipoteczny w skoku chmielewskiego, i mieszkanie nasze. z banków zrezygnowaliśmy szybko jak się okazało,że nie mają dobrych ofert.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Ile miesięcy potrzeba, aby uzbierać na wkład własny?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.