Logowanie Rejestracja
IKZE – wciąż mało popularne, choć zyskowne

Strona główna Wiadomości IKZE – wciąż mało popularne, choć zyskowne IKZE – wciąż mało popularne, choć zyskowne

IKZE – wciąż mało popularne, choć zyskowne

W dzisiejszych czasach w cenie są przede wszystkim bezpieczne formy oszczędzania, które mogą zapewnić nam bezpieczeństwo finansowe. Każdy, racjonalnie zarządzający swoimi pieniędzmi obywatel Polski dzisiaj powinien przede wszystkim stawiać na indywidualne rozwiązania jeśli chodzi o przyszłą emeryturę, bez oglądania się na państwowe pieniądze. Oszczędności możemy zyskać decydując się chociażby na rozwiązanie, jakie gwarantuje nam w tym względzie III filar, a w tym Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 23 października 2014
Zobacz więcej:

 

IKZE wiąże się z długoterminowym oszczędzaniem. Podstawową zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość skorzystania z dodatkowej ulgi podatkowej i odpisania wpłat na IKZE od podatku  W 2014 roku możemy wpłacić maksymalnie 4 495 zł. i odliczyć nawet 1 438 zł. Jeżeli wspólnie rozliczamy się ze współmałżonkiem, ulgę można podwoić. Przy wypłacie środków na koniec umowy (oszczędzamy do min. 65 roku życia), zapłacimy wprawdzie podatek, ale jedynie 10% (podatek ryczałtowy). Na samy podatku oszczędzamy więc co najmniej 8%. Do tego dochodzą jeszcze zyski z inwestycji, które pozwalają jeszcze bardziej zwiększyć kapitał na emeryturę. Bez wątpienia oszczędzanie na tego rodzaju koncie zdecydowanie bardziej opłaca się niż oszczędzanie pieniędzy na zwykłym rachunku czy lokacie, zwłaszcza jeśli inwestujemy pieniądze, które można co roku odliczyć od podatku.

 

Pomimo korzyści jakie może przynieść lokowanie pieniędzy na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego wciąż bardzo mało Polaków decyduje się na tego rodzaju oszczędzanie (mimo, iż perspektywy wypłat emerytur w przyszłości nie napawają optymizmem).  Przeciętnie na IKZE zgromadzonych jest obecnie  ok.300 zł co stanowi bardzo małą sumę. Brak zainteresowania Polaków tego rodzaju rozwiązaniami wiąże się przede wszystkim brakiem edukacji finansowej oraz odpowiedniej promocji takich produktów. Wielu Polaków obawia się też, że takie długoterminowe oszczędzanie uniemożliwia im skorzystanie w razie czego z odłożonych pieniędzy, co mija się z prawdą. Pieniądze z IKZE mogą być wypłacone w każdym momencie trwania umowy. Po 12 miesiącach bez opłat likwidacyjnych. Traci się wprawdzie ulgę podatkową, ale gdy potrzebujemy nagle pieniędzy, warto byśmy mogli z nich skorzystać.

 

Dzisiaj tego rodzaju konta mogą oferować klientom różne instytucje – banki, fundusze inwestycyjne i powszechne towarzystwa emerytalne – specjalizujące się w zarządzaniu kapitałem emerytalnym (m.in. IKZE w PKO PTE, które oferowane jest na atrakcyjnych warunkach). Warto się tym zainteresować do końca roku, aby skorzystać z ulgi podatkowej. 

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.