Logowanie Rejestracja
Historia kredytowa, dlaczego warto zadbać o to, aby była pozytywna?

Strona główna Wiadomości Historia kredytowa, dlaczego warto zadbać o to, aby była pozytywna? Historia kredytowa, dlaczego warto zadbać o to, aby była pozytywna?

Historia kredytowa, dlaczego warto zadbać o to, aby była pozytywna?

Poziom dochodów to wbrew pozorom nie najważniejszy wyznacznik naszej zdolności kredytowej. W momencie ubiegania się o finansowe wsparcie, bank lub SKOK sięgnie po naszą historię kredytową do Biura Informacji Kredytowej. Buduje ją każde nasze posunięcie finansowe związane z aktualnymi czy przeszłymi świadczeniami, dlatego nawet jednodniowe opóźnienie w spłacie zobowiązań może zaowocować utrudnieniami w trakcie ubiegania się o kredyt.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 29 maja 2013
Zobacz więcej:

Każdorazowo, gdy wiążemy się z instytucją finansową uprawnioną do udzielania kredytów, pożyczek, wydawania kart kredytowych, tworzenia limitów w koncie i szeregu innych operacji, stosowna informacja trafia do Biura Informacji Kredytowej. Dotyczy to również zobowiązań, w których pełnimy rolę poręczyciela. Ponadto rejestrowane przez BIK dane obejmują zarówno terminowe regulowanie należności, jak i nawet najdrobniejsze opóźnienia względem zapisów umowy o dane świadczenie. Na bieżąco dostarczają je banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Brak problemów ze spłatą przekłada się na pozytywną historię kredytową. W przypadku jakichkolwiek uchybień, pracujemy nad nadaniem jej negatywnego wydźwięku. Ponieważ banki nie mają do nas pełnego zaufania, wyznacznikiem wiarygodności potencjalnego klienta oraz ryzyka, jakie niesie za sobą pożyczenie mu pieniędzy staje się raport z Biura. Nierzadko dodatkowo instytucja sięga do baz biur informacji gospodarczej, m.in. Krajowego Rejestru Długów czy Rejestru Dłużników ERIF.


Co może spowodować, że będziemy mniej wiarygodni dla kredytodawcy? Przede wszystkim nieterminowość. Im opóźnienie spłaty należności jest dłuższe, a zaległa kwota wyższa, tym bardziej tracimy w oczach banku. Liczą się także nieuregulowane zobowiązania oraz informacje dotyczące postępowania windykacyjnego czy egzekucji należności drogą sądową.


W ten sposób możemy trafić do grupy podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie albo uzyskać odmowną decyzję na złożony wniosek kredytowy, albo ponosić dodatkowe koszty. Jeśli bank uzna, że mimo istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia problemów ze spłatą należności jest skory wesprzeć nas finansowo, zwykle naliczy sobie wyższą marżę, oprocentowanie lub zażąda dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia. Często wydłużeniu ulega również okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku, a procedury z tym związane są zaostrzone. Niekiedy bank może uwarunkować udzielenie zobowiązania od poręczenia osoby posiadającej lepszą zdolność kredytową.


Nierzadko osoby z negatywną historię kredytową w ogóle nie mogą liczyć na jakiekolwiek ulgi ze strony banku czy SKOK-u. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być staranie się o potrzebne środki w prywatnych firmach pożyczkowych z sektora okołobankowego.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Historia kredytowa, dlaczego warto zadbać o to, aby była pozytywna?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.