Logowanie Rejestracja
Gwałtownie rośnie kurs dolara do hrywny

Strona główna Wiadomości Gwałtownie rośnie kurs dolara do hrywny Gwałtownie rośnie kurs dolara do hrywny

Gwałtownie rośnie kurs dolara do hrywny

Narodowy Bank Ukrainy zrezygnował z oddzielnych aukcji walut obcych, co zapewniało zachowanie pozycji hrywny. Po decyzji NBU kurs dolara wystrzelił w górę o 30 proc. do poziomu 24,5 hrywny.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 luty 2015
Zobacz więcej:

 

Gospodarka Ukrainy znajduje się na krawędzi zapaści z uwagi na wciąż trwające walki armii rządowej z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju oraz brak pomocy pieniężnej z zagranicy. W tej sytuacji Narodowy Bank Ukrainy zdecydował się zrezygnować z oddzielnych aukcji walut obcych i podniesie (od dziś) stopy kredytowej z poziomu 14 do 19,5 proc. Kroki te mają zapewnić, że zapaść gospodarcza kraju zostanie przynajmniej odsunięta nieco w czasie.

 

Kursy walut na czarnym rynku są znacząco wyższe od oficjalnego kursu państwowego. Zaprzestanie aukcji miało oba kursy nieco ujednolicić i tym samym usunąć część niepewności z rynku. Doszło jednak do aprecjacji dolara względem hrywny aż o 30 proc. Wczoraj za 1 USD trzeba było zapłacić ok. 24 - 25 hrywień.

 

Dotknięta kryzysem gospodarczym i militarnym Ukraina notuje inflację na poziomie 25 proc. Hrywna stale traci na wartości względem wiodących walut światowych, głównie dolara amerykańskiego. Rezerwy walutowe NBU wynoszą obecnie 6,4 mld zł, co pozwala jedynie na kilkutygodniowy import.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Opiniometr Sfery Finansów: styczeń 2015
Zobacz następny artykuł:
Opiniometr Sfery Finansów: styczeń 2015
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.