Logowanie Rejestracja
Grecja zbankrutuje? Europa gotowa

Strona główna Wiadomości Grecja zbankrutuje? Europa gotowa Grecja zbankrutuje? Europa gotowa

Grecja zbankrutuje? Europa gotowa

Fiaskiem rozpoczęły się rozmowy rządu greckiego z unijnymi ministrami finansów. Janusz Lewandowski uważa, że bankructwo Grecji staje się z dnia na dzień co raz bardziej prawdopodobne, ale jego zdaniem Europa jest na tę okoliczność bardziej przygotowana, niż przed laty.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 17 luty 2015
Zobacz więcej:

 

Szef Rady Gospodarczej przy Premierze RP był gościem TVN24BiŚ. W rozmowie dotyczącej braku porozumienia między Grecją na ministrami finansów krajów strefy euro dotyczącego dalszej pomocy finansowej dla Aten, Lewandowski stwierdził, iż postawa greckiego rządu zwiększa niepokój na rynkach finansowych, który dodatkowo wpływa na nerwowość wywołaną wojną na Ukrainie oraz problemami Eurolandu. Zauważył przy tym, że gospodarka polski jest stabilna w tych niespokojnych okolicznościach i należy dołożyć wszelkich starań, aby tak pozostało.

 

Bankructwo Grecji jest prawdopodobne, ale Europa jest do niego o wiele lepiej przygotowana, niż kilka lat temu, przy czym to i tak będzie wstrząs - twierdzi Janusz Lewandowski. Ekonomista nie żałował gorzkich słów wobec rządzączej od niedawna lewicowo-nacjonalistycznej koalicji. Jego zdaniem gabinet Aleksisa Tsiprasa oszukuje Greków, którzy wcześniej doprowadzili do kryzysu, bowiem uwierzyli, że są bogatym krajem. Później zaś doświadczyli pomocy ze strony UE o wartości 125 proc. ich PKB, obecnie zaś są oszukiwani przez rząd, który wmawia im, że Euroland zgodzi się na niespłacenie długów. Stąd też to poprzedniego premiera Samarasa (jego rząd realizował program naprawczy wbrew woli elektoratu), a nie obecnego szefa gabinetu Tsiprasa Lewandowski nazywa mężem stanu.

 

Niemcy nie zgodzą się na umorzenie kwoty 65 mld euro, podobnie jak Hiszpania i Portugalia, które również musiały wdrożyć bolesne reformy zaordynowane przez tzw. trójkę, ale wciąż solidarnie wspierały Grecję finansowo w ramach strefy euro.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Grecja przedłuży umowę kredytową z UE
Zobacz następny artykuł:
Grecja przedłuży umowę kredytową z UE
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.