Logowanie Rejestracja
Grecja u progu bankructwa

Strona główna Wiadomości Grecja u progu bankructwa Grecja u progu bankructwa

Grecja u progu bankructwa

W raz z końcem miesiąca Grecji skończą się środki na wypłaty emerytur i wynagrodzeń dla urzędników. Rząd SYRIZ-y nie ma jednak zamiar kontynuować programu pomocowego opracowanego przez "trójkę" (UE, EBC i MFW). Wystraszeni inwestorzy zaczęli wycofywać z Grecji kapitał.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 10 luty 2015
Zobacz więcej:

 

Premier Grecji Aleksis Tsipras nie chce słyszeć o dalszym wdrażaniu programu naprawczego, który wiązał się z bolesnymi oszczędnościami. W dalszym ciągu zapowiada podniesienie płacy minimalnej, przywrócenie do pracy zwolnionych urzędników oraz darmowy prąd i żywność dla najbardziej potrzebujących. Program ratunkowy "trójki" nazywa zaś barbarzyńskim i nieodpowiedzialnym. 

 

Szef resortu finansów Grecji, Janis Warufakis, zachęca władze kolejnych krajów unijnych do umorzenia części greckiego długu (mowa o 1/3 z sumy 240 mld euro), nazywanego przezeń "rozwiązaniem pomostowym", ale nie może raczej liczyć na ich przychylność w tej materii, a zwłaszcza ze strony Niemiec. 

 

Widmo rychłego bankructwa Grecji zadziałało na inwestorów zagraniczych, którzy zaczęli wycofywać kapitał z Peloponezu. Giełda w Atenach straciła 6 punktów, a do 18 proc. urosło oprocentowanie trzyletnich obligacji. Eksperci, wśród nich Alan Greenspan, częściej zaczynają mówić o rychłym grexicie, czyli wyjście Grecji ze strefy euro.

 

Grecja jest obecnie najbiedniejszym państwem w UE.

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Znaleźć, kupić, zamieszkać
Zobacz następny artykuł:
Znaleźć, kupić, zamieszkać
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.