Logowanie Rejestracja
Finansowy optymizm Polaków

Strona główna Wiadomości Finansowy optymizm Polaków Finansowy optymizm Polaków

Finansowy optymizm Polaków

Optymistycznie patrzymy w naszą finansową przyszłość, chętniej wydajemy pieniądze, ale nie ufamy branży bankowej i pożyczkowej - wynika z raportu firmy Provident.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 15 czerwca 2015
Zobacz więcej:

 

Firma pożyczkowa Provident przepytała swoich klientów w Europie Środkowo-Wschodniej i Meksyku. Wyniki ankiety, którą na zlecenie pożyczkodawcy przeprowadziła sondażownia GfK Polonia, pokazują, że na tle naszych sąsiadów wypadamy najlepiej pod względem finansowego optymizmu, ale zdecydowanie najgorzej, jeśli chodzi o zaufanie do branży.

 

Dane wskazują, że 38 proc. Polaków nie ufa sektorowi finansowemu. Dla porównania na Litwie jest to tylko 6 proc. Zaufanie dla branży wyraża mniej niż 1/3 rodaków. Eksperci Providenta tłumaczą, że wynik ten wyraźnie pokazuje, że ustawa regulująca rynek pożyczkowy, którą w okresie wakacyjnym ma zajmować się Sejm, jest potrzebna i powinna zostać uchwalona jak najszybciej.

 

Zaskakiwać może natomiast wynik badania finansowego optymizmu Polaków, bowiem pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Czesi. 39 proc. respondentów uważa, że ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie w przeciągu najbliższego roku (np. po podwyżce lub zmianie pracy na lepszą), więc są skłonni do większych wydatków - głównie chodzi o zakup dóbr trwałego użytku w rodzaju sprzętu AGD czy RTV. Pesymistów znalazło się 14 proc.

 

Niemniej jednak prawie połowa badanych chce trochę ograniczyć wydatki. Ponad połowa zamierza oszczędzić na wydatkach wakacyjnych, równie dużo osób ma zamiar zrezygnować z zakupu dóbr trwałego użytku.

 

Badanie Providenta pokazuje też, że rośnie świadomość Polaków przy zaciąganiu szybkich pożyczek. 60 proc. badanych dokładnie rozważa wszelkie za i przeciw, połowa bierze pod uwagę wysokość kwoty do spłaty, a 40 proc. - długość okresu spłaty.

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: iga Dodano: 4 lipca 2015

Ja ufam pożyczkom, bo już dwa razy wspomagałam się ekspres kasą w ferratum banku. Formalności brak, pieniądze szybko na koncie i co najważniejsze jasne warunki.
Ranking lokat - czerwiec 2015
Zobacz następny artykuł:
Ranking lokat - czerwiec 2015
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.