Logowanie Rejestracja
Finanse w Internecie: Co to jest crowdfunding

Strona główna Wiadomości Finanse w Internecie: Co to jest crowdfunding Finanse w Internecie: Co to jest crowdfunding

Finanse w Internecie: Co to jest crowdfunding

W trakcie II edycji konferencji Finanse w Internecie mecenas Marcin Czugan przybliżył zgromadzonym tłumnie słuchaczom interesująca problematykę związaną z finansowaniem społecznościowym w internecie oraz jego prawnymi aspektami.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 30 marca 2015
Zobacz więcej:

 

Marcin Czugan, dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, był jednym z prelegentów II edycji konferencji Finanse w Internecie, która odbyła się 24 marca br. we wrocławskim Hotelu Park Diament.

 

Tematem jego wystąpienia był crowdfunding, czyli finansowanie przedsięwzięć biznesowych za pomocą platform internetowych. Twórca jakiegoś pomysłu zwraca się do użytkowników internetu o wsparcie pieniężne jego projektu w zamian za pewną formę wynagrodzenia, np. obietnicę, że gotowy produkt trafi do nich w pierwszej kolejności i za niższą cenę lub poprzez przekazanie fundatorom części udziałów w spółce zarządzającej sfinansowaną inwestycją.


Popularność crowdfundingu rośnie z roku na rok. W ubiegłym roku wolumen transakcji na europejskim rynku transakcji crowdfundingowych wyniósł 3 mld euro, co oznacza wzrost o 144 proc. w porównaniu do roku 2013. Szacuje się, że ten rok zakończy się kwotą 7 mld euro pochodzych z tego rodzaju działalności. Najprężniej w UE crowdfunding rozwija się w Wielkiej Brytanii, ale również w Polsce.

 

Marcin Czugan konferencja Finanse w Internecie

 

Wraz ze zwrostem popularności crowdfundingu dostrzega się ryzyka z nim związane, np. możliwość wyłudzenia pieniędzy przez twórcę oraz kwestię bezpieczeństwa środków finansowych wpłacanych przez fundatorów i przechowywanych na rachunkach platform pośredniczących w crowdfundingu. Istnieje też ryzyko, iż sponsorowany przez społeczność projekt się nie powiedzie, a wówczas stracą środki i nie otrzymają tego, co im było obiecane. Zwraca się też uwagę na kwestię ochrony własności intelektualnej (twórca może zbierać środki na projekt, którego nazwę lub logo ktoś już wcześniej zastrzegł). Ryzyka dotyczą też samych platform crowdfundingowych: może grozić im upadek lub mogą stać się celem ataku hakerskiego, którego celem jest wykradzenie danych osobowych fundatorów projektów.

 

Marcin Czugan konferencja Finanse w Internecie

 

Marcin Czugan zwrócił uwagę, że Komisja Europejska i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wskazały na szereg zagrożeń płynących z prężnie rozwijającego się finansowania społecznościowego. Mecenas zauważył, że crowdfunding jest zjawiskiem nowym, które nie doczekało się jeszcze odrębnego uregulowania w prawie, toteż szukając jego umocowania w systemie prawnym, należy odnieść się do istniejących aktów prawnych, polskich i unijnych.

 

W przypadku dyrektywy UE w sprawie wymogów kapitałowych IV (CRD) nie można mówić o zastosowaniu jej zapisów w odniesieniu do platform crowdfundingowych, bowiem nie są to instytucje kredytowe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taki podmiot prowadzi platformę finansowania społecznościowego. Przepisy dyrektywy hipotecznej (MCD) mogłyby mieć - zdaniem Marcina Czugana - zastosowanie, jeśli platforma proponowałaby finansowanie inwestycji opartych na nieruchomościach. Jeśli uznać, że dostarczają kredytu hipotecznego, wówczas zapisy dyrektywy mogłyby mieć zastosowanie. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku dyrektywy ws. usług płatniczych (PSD). Jeżeli działalność platformy crowdfundingowej wyczerpuje znamiona usługi płatniczej zdefiniowanej w unijnym dokumencie, wówczas dyrektywa PSD może mieć zastosowanie. Brak natomiast obecniej przesłanek, które pozwalałyby uznać, że platformy crowdfundingowe powinny być objęte zapisami dyrektywy ws. prania brudnych pieniędzy (AML).

 

Mecenas Czugan przyjrzał się również crowdfundingowi w prawodawstwie polskim, gdzie brak jest kompleksowej regulacji w tej kwestii. Crowdfunding nie jest w myśl prawa RP zbiórką publiczną. Stąd też wniosek prelegenta, iż regulacji dot. finansowania społecznościowego należy szukać w przepisach o charakterze generalnym: kodeksie cywilnym, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ustawie o kredycie konsumenckim oraz w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Na koniec Marcin Czugan ocenił, że zbyt daleko posunięte regulacje prawne odnoszące się do zjawiska finansowania społecznościowego mogą zahamować jego żywiołowy rozwój, chociaż oczywiście nie należy dopuścić, aby na tym polu doszło do tzw. prawnej wolnoamerykanki.

 

 

 

Dominik Balawender

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Już wiedzą jak złowić więcej w sieci
Zobacz następny artykuł:
Już wiedzą jak złowić więcej w sieci
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.