Logowanie Rejestracja
Dotacja na kolektory słoneczne – jak ją uzyskać?

Strona główna Wiadomości Dotacja na kolektory słoneczne – jak ją uzyskać? Dotacja na kolektory słoneczne – jak ją uzyskać?

Dotacja na kolektory słoneczne – jak ją uzyskać?

Nawet 45 proc. dofinansowania do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych można uzyskać w ramach programu dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O czym należy pamiętać, starając się o rządowe wsparcie?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 4 luty 2013
Zobacz więcej:

W ramach trwającej do 2015 roku akcji można starać się o dopłatę do kolektorów słonecznych służących do ogrzewania wody użytkowej, a także zasilania w energię innych odbiorników ciepła zamontowanych w mieszkaniu. Dotychczasowo średnia dopłata dla 1 m kw. urządzeń wynosiła blisko 2 280 zł. Przy zakupie 3 kolektorów o przeciętnej powierzchni 6,6 m kw. można uzyskać ponad 6 600 zł wsparcia.


Podstawowym wymogiem otrzymania państwowej pomocy jest sfinansowanie przedsięwzięcia za kredyt zaciągnięty w banku, który współpracuje z NFOŚiGW. Obecnie o zobowiązanie na preferencyjnych warunkach można starać się w Credit Agricole, Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości i zrzeszonych bankach spółdzielczych, SGB-Banku, Warszawskim Banku Spółdzielczym oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym.


Aby móc ubiegać się o dotacje należy być osobą fizyczną oraz prawnym właścicielem budynku, na którym znajdą się kolektory. Stosowany wniosek może też złożyć wspólnota mieszkaniowa, która planuje montaż ekologicznych urządzeń na nieruchomości składającej się z wielu lokali. Ponadto mieszkanie nie może być podłączone do sieci ciepłowniczej.


Na kwotę kwalifikującą do rządowego programu składają się koszt projektu, kupno nowych instalacji oraz ciepłomierza, montaż kolektora i koszty podatku VAT. W sumie nie mogą one przekraczać 2 250 zł/m kw. powierzchni całkowitej urządzenia. Urządzenie musi spełniać normę PN EN-12975-2, posiadać europejski certyfikat „Solar Keymark” oraz co najmniej 5-letnią gwarancję producenta. Niezbędne jest również, aby wykonawca udzielił 3-letniej rękojmi od daty podpisania protokołu końcowego odbioru inwestycji.


Wnioskując o kredyt należy, oprócz zwyczajowych dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o zobowiązanie, m.in. zaświadczenia o dochodach, złożyć również potwierdzenie prawa do dysponowania lokalem oraz dokumentację odnoszącą się do zakupu kolektora. W umowie z wykonawcą przedsięwzięcia, którą dodaje się wniosku, należy uwzględnić pisemne zobowiązanie na wykonanie montażu urządzenia zgodnie z obowiązującym prawem i instrukcją producenta, gwarancję na prawidłową instalację oraz w przypadku stosowania rabatów, zwrotów, itp. wysokość należności pomniejszoną o daną wartość.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: gd Dodano: 7 luty 2013

realne dofinansowanie do kredytu wynosi jakieś 28-31% (po odjęciu kosztów bankowych i podatku), jednak to zawsze 1/3 całej inwestycji, polecam! energosystemy.pl

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Dotacja na kolektory słoneczne – jak ją uzyskać?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.