Logowanie Rejestracja
Dopłata rządowa do domu lub mieszkania energooszczędnego

Strona główna Wiadomości Dopłata rządowa do domu lub mieszkania energooszczędnego Dopłata rządowa do domu lub mieszkania energooszczędnego

Dopłata rządowa do domu lub mieszkania energooszczędnego

Do 2018 roku państwo będzie realizowało program wsparcia dla osób zainteresowanych budową domu jednorodzinnego lub zakupem nieruchomości od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej o niskim zużyciu energii, na który przeznaczono 300 mln zł. W sumie w ramach programu NFOŚiGW ma powstać od 10 do 15 tys. nieruchomości pasywnych i energooszczędnych. Na razie dopłaty do spłaty kredytu hipotecznego udostępniają w swojej ofercie trzy banki – BOŚ Bank, SGB, BPS oraz współpracujące z nimi instytucje spółdzielcze.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 27 sierpnia 2013
Zobacz więcej:

Program „Efektywne Wykorzystanie Energii - Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych” to odpowiedź na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 roku, która od 1 stycznia 2021 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek budowania obiektów „o niemal zerowym zużyciu energii”. Aktualnie w budownictwie wykorzystuje się 40 proc. energii ogółem, z czego blisko 68 proc. to energia elektryczna.


Jeśli zdecydujemy się na budowę energooszczędnego domu jednorodzinnego możemy liczyć na dopłatę w wysokości 30 lub 50 tys. zł. Wysokość dotacji uzależniona jest od standardu NF wyznaczonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię używaną w celach ogrzewania i wentylacji. Przy pierwszej kwocie może wynosić powyżej 40 KWh na m kw., w przypadku drugiej – 15 KWh na m kw. Gdy nosimy się z zamiarem nabycia mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej przy NF40 możemy liczyć na wsparcie rzędu 11 tys. zł, a NF15 – 16 tys. zł. Na ostateczną wysokość wsparcia będzie miał wpływ nie tylko wskaźnik zużycia energii, ale również szereg innych czynników, m.in. sprawność instalacji grzewczej.


Dotację do kredytu można otrzymać wyłącznie w celu sfinansowania kosztów budowy lub kupna domu jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego w nowym budynku wielorodzinnym razem z kosztem projektu budowlanego czy kosztem wykonania jego weryfikacji, kosztem wykonania testu szczelności budynku i potwierdzenia osiągnięcia standardu energetycznego. Kryteria Programu Priorytetowego spełniają także koszty związane z nabyciem i montażem elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej lub nabycie i montaż układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy zakup i montaż instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Dopłaty nie są udzielane na wykończenie nieruchomości oraz osobom, które chciałyby skorzystać z programu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


Jednorazowe wsparcie zostanie wypłacone dopiero po zakończeniu inwestycji lub nabyciu mieszkania i uzyskaniu potwierdzeń weryfikatora energetycznego o spełnianiu przez budynek wymogów standardu energooszczędnego. Dotyczy to fazy projektu oraz etapu po zakończeniu robót. Usługi weryfikatora, który zainkasuje 500 zł do kilku tysięcy złotych, należy pokryć z rządowych pieniędzy. NFOŚiGW przewiduje, że beneficjenci będą mogli otrzymać zwrot pieniędzy do końca 2022 roku.


Jak wyglądają propozycje banków biorących udział w rządowym programie? W BPS możemy liczyć na kredyt hipoteczny do 100 proc. wartości nieruchomości z 30-letnim okresem spłaty zadłużenia, opcją zaciągania zobowiązania w 4 osoby oraz jednymi wakacjami kredytowymi w ciągu roku. BOŚ Bank również nie wymaga wkładu własnego, a spłacać należność można nawet przez 50 lat. Co ciekawe bank gotowy jest skredytować zakup działki pod budowę domu przyjaznego środowisku. Z kolei SGB daje zainteresowanym kredytobiorcom 30 lat na uregulowanie należności, a za jego udzielenie policzy sobie marżę na poziomie minimum 1,8 proc. Lista banków, które będą udostępniać kredyt hipoteczny z dotacją do końca września ma się poszerzyć o Getin Bank, a do końca tego roku o Nordea Bank, Deutsche Bank i Bank Zachodni.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: fala Dodano: 2 września 2013

my w końcu zdecydowaliśmy się na normalny dom, ale z pewnymi energooszczędnymi rozwiązaniami. kredyt hipoteczny braliśmy w getinie i to była to najlepsza opcja.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Dopłata rządowa do domu lub mieszkania energooszczędnego

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.