Logowanie Rejestracja
Dochody zagraniczne a PIT

Strona główna Wiadomości Dochody zagraniczne a PIT Dochody zagraniczne a PIT

Dochody zagraniczne a PIT

Praca za granicą niesie za sobą bardzo wiele korzyści – zazwyczaj praca jest bardziej przyjemna, bowiem zarabia się znacznie lepsze pieniądze aniżeli u nas w Polsce. Niestety im więcej się zarabia, tym większe płaci się podatki. Mówi się jednak, że lepiej jest płacić więcej podatków, bo to oznacza, że więcej zarobiliśmy. Niestety zazwyczaj takie myślenie nam nie towarzyszy i tak naprawdę robi się wszystko co w mocy aby zapłacić tych podatków jak najmniej, na przykład korzystając z ulg, czy walcząc o zwroty. 

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 maja 2014
Zobacz więcej:

 

Wiele jest możliwe, ale dochody należy ująć w odpowiednim formularzu PIT...


Jak wygląda rozliczanie się za pracę za granicą? Jeśli jesteśmy rezydentami, a więc podatnikami polskimi naszym obowiązkiem jest dokonać rozliczenia rocznego na tak zwanym formularzu PIT. Jeśli uzyskuje się dochodzi w Polsce i za granicą, a takie sytuacje zdarzają się bardzo często, konieczne jest sumowanie wszystkich pozyskanych dochodów, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.


W związku z tym, obowiązek złożenia rozliczenia ma każdy, bez względu na to jakie jest źródło jego dochodów – nie wolno zatajać żadnego faktu związanego z zarobkami, wszystko musi znaleźć się na formularzu.


Pojawia się jednak pytanie, co z podatkami za granicą? Czy uzyskując dochody z innego kraju jesteśmy obowiązani do podwójnego płacenia podatków?


Nie, ponieważ zapobiegają temu odpowiednia umowa międzynarodowa, jaka spisuje się pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Taka umowa chroni przed opłacaniem tego samego dochodu dwa razy, bowiem nie ma to najmniejszego sensu.


W takim wypadku dobrze jest zwrócić się do specjalisty, który sprawdzi umowę – takim specjalistą będzie na przykład pracownik biura rachunkowego albo prawnik. W umowie mogą być zawarte różne informacje, na przykład zwalniające dany dochód z opodatkowania czy też zakładające opodatkowanie w każdym z krajów, ale wymagającym opłaty tylko w jednym z nich.


Aby nie popaść w problemy, warto jest zainteresować się tą sprawą odpowiednio wcześniej, a nie na ostatnią chwilę albo wtedy, kiedy jest już za późno. Najlepiej skorzystać z porad biura rachunkowego.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.