Logowanie Rejestracja
Dlaczego warto planować świąteczny budżet już teraz?

Strona główna Wiadomości Dlaczego warto planować świąteczny budżet już teraz? Dlaczego warto planować świąteczny budżet już teraz?

Dlaczego warto planować świąteczny budżet już teraz?

Przed świętami nikt nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Praca, gorączkowe poszukiwanie prezentów i zakupy – to wszystko sprawia, że łatwo tracimy kontrolę nad tym, co dzieje się dookoła, a zwłaszcza nad budżetem.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 października 2014
Zobacz więcej:

 

Pośpiech bywa złym doradcą i nie prowadzi do niczego dobrego. Jednak przed świętami czasu jest jak na lekarstwo i w natłoku spraw łatwo coś przeoczyć czy źle skalkulować. W tym gorącym okresie nie zawsze mamy też możliwość chodzenia po kolejnych sklepach w poszukiwaniu promocji i atrakcyjnych cen. Często kupuje się tam, gdzie się akurat jest. To rozwiązanie szybkie i wygodne. Niestety może się wówczas okazać, że pieniądze skończyły się nam szybciej, niż pierwotnie zakładaliśmy.


Planowanie jest ważne


Żeby ustrzec się kłopotów, warto wszystko zawczasu przemyśleć. Jeśli analizę budżetu zacznie się kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem, szanse na to, że pojawią się dodatkowe wydatki, zmaleją do minimum. Ważne jest to, żeby pamiętać, iż okres przedświąteczny daje nam niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o robienie zakupów. Chcąc nie chcąc, kupuje się drożej, dłużej i więcej. Sporządzenie dokładnego zestawienia wydatków uświadomi, na co możemy sobie pozwolić, a co wyjąć z koszyka, żeby nie wpaść w tarapaty. Należy jednak pamiętać, że w nawet najdokładniej zaplanowanym budżecie mogą się znaleźć błędy, co poskutkuje tym, że pieniędzy i tak zabraknie.


Gdy w budżecie pojawił się dziura...


Nie należy jednak wpadać w panikę. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka. I o ile znajomi czy rodzina (z racji zwiększonych wydatków) zazwyczaj mają problem z pożyczeniem pieniędzy, o tyle firmy pożyczkowe zrobią to z przyjemnością i to na naprawdę przyzwoitych warunkach. Najważniejsze jest to, że pożyczkodawcy są przygotowani na nagłe potrzeby, robią więc wszystko, żeby cały proces zaciągania zobowiązania był jak najprostszy. Skorzystać możemy na przykład z pożyczki oferowanej na ViaSMS.pl albo z innego rozwiązania internetowego. Takie pożyczanie jest naprawdę wygodne – potrzeba zaledwie kilku minut na to, by w razie potrzeby zwiększyć pulę pieniędzy na potrzebne wydatki. Oczywiście należy pamiętać, że nic nie odbywa się automatycznie. Jak pokazuje raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powołując się na badania „Mikropożyczki w Polsce” przeprowadzone przez Związek Firm Pożyczkowych, w roku 2013 aż 65% wniosków złożonych przez nowych klientów spotkało się z decyzją odmowną.


Wszystko pod kontrolą


Na pewno należy zrobić wszystko, żeby w momencie rozpoczęcia przedświątecznego szału zakupowego mieć świadomość tego, na ile można sobie pozwolić. Są jednak nieprzewidziane sytuacje, jak chociażby wizyta rodziny, których nie da się wkalkulować, a które po prostu mogą się zdarzyć. Wtedy pożyczka okaże się bardzo pomocna, tym bardziej że według wspomnianego wcześniej raportu UOKiK jej średni koszt wcale nie jest tak wysoki i zawiera się w przedziale 19-23% przyznawanej kwoty. Dla porównania kredyty konsumenckie oferowane przez bank będący liderem rynku Consumer Finance charakteryzują się RRSO przekraczającym 30%. Dobrze mieć to na uwadze już teraz, żeby w razie pojawienia się kłopotów wiedzieć, do którego pożyczkodawcy się zgłosić.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Dlaczego warto planować świąteczny budżet już teraz?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.